НАБУ-НБУ: спільні кроки задля зменшення частки проблемної заборгованості

НАБУ-НБУ: спільні кроки задля зменшення частки проблемної заборгованості

У понеділок, 6 серпня, в Незалежній асоціації банків України відбулося чергове засідання Комітету з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів. Спеціалізований захід приурочили обговоренню питань взаємодії банків із Національним банком України – йшлося про роботу з проблемними боржниками, негативні судові практики та шляхи зменшення частки проблемної заборгованості у банківській системі. Від НБУ взяли участь представники Юридичного департаменту, зокрема директор департаменту Олег Заморський, начальник Управління претензійно-позовної роботи Віктор Григорчук, начальник відділу Євген Таран.

Учасники зустрічі запропонували посилити роботу з проблемними боржниками, поглибивши співпрацю банківського співтовариства з центробанком. На думку банкірів, координація спільних зусиль дозволить посилити рівень захисту прав кредиторів, що сприятиме відновленню кредитування вітчизняної економіки. НБУ, в свою чергу, задекларував готовність активніше обстоювати інтереси та права банків.

Під час заходу банкіри ретельно розглянули і правові позиції Верховного Суду, що стосуються діяльності банківських установ. Аби запобігти негативним наслідкам для усієї фінансової системи, члени Комітету звернули увагу на судові рішення, які спричинили неабиякий резонанс у професійних колах та суспільстві. Особливий інтерес становили правові позиції ВС стосовно:

  • припинення нарахування відсотків за кредитним договором після винесення судом рішення у справі;
  • розірвання договорів забезпечення у зв’язку із зміною складу акціонерів / учасників позичальника;
  • права банку стягувати заборгованість, списану за рахунок резерву (ототожнення судами понять «прощення боргу» та «списання боргу») тощо.

З-поміж іншого, учасники чергового засідання Комітету НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів ухвалили рішення надіслати листи на адреси банків, в яких проінформувати про зазначені судові прецеденти, а також надати певні рекомендації з формування договірної бази.  

alt