НАБУ очікує скасування ставки пенсійного збору при купівлі валюти

НАБУ очікує скасування ставки пенсійного збору при купівлі валюти
Скасування ставки пенсійного збору при операціях з купівлі валюти поверне валютообмінні операції на легальний ринок. За словами виконавчого директора Незалежної асоціації банків України Олени Коробкової є велика вірогідність, що Верховна Рада прийме відповідний законопроект у другому читанні вже цього тижня

«Сьогодні депутати отримали ще одну таблицю поправок. Тому зараз важко сказати, які саме поправки будуть прийняті, з урахуванням пропозицій Національного банку та Комітету ВРУ з питань бюджету. Але в тексі законопроекту № 4741, прийнятому в першому читанні передбачалося, що він набере чинності вже з 1 січня наступного року. Тобто час вже піджимає, а закон досі ще не прийнятий», - зауважила Олена Коробкова.

Наразі ставка пенсійного збору при операціях купівлі готівкової іноземної валюти складає 2%. Верховна Рада України мала намір скасувати цей збір ще восени. 1 листопада 2016 року 247 парламентарів проголосували за прийняття законопроекту № 4741 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо сприяння детінізації валютообмінних операцій» у першому читанні. Зокрема, проект передбачає скасування ставки пенсійного збору при операціях з купівлі валюти як в готівковій, так і безготівковій формі, а також обмін валют без надання посвідчення особи.

В пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що впровадження такого механізму наповнення Пенсійного фонду не відповідає основним принципам функціонування пенсійної системи України. Повинна бути солідарна відповідальність працівників і роботодавців при сплаті податків, а не покладання її на третіх осіб.

Однобічна сплата податків призвела до масштабного відтоку валюти з банківського сектору та зростання тіньових валютообмінних операцій. А саме, створення розгалуженої мережі нелегальних обмінних пунктів, які ідентифікують своїх клієнтів та вимагають сплати пенсійного збору.

«Ми сподіваємося, що сьогодні-завтра парламент законодавчо нарешті скасує цей податок, що піде на користь як банкам, так і всій економіці країни. Бо істотне скорочення багатомільярдного тіньового сектору, сприятиме поверненню валютообмінних операцій в банки. І сприятиме збільшенню податкових надходжень до бюджету, оскільки банківські установи є одними з найбільших платників податків України», - зазначила Олена Коробкова.

Крім того, законопроект також передбачає внесення змін до Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме скасувати вимогу пред’являти документи, що посвідчують особу, при купівлі валюти. Це збігається з позицією Нацбанку, який постановою № 364 від 2 серпня 2016 року дозволив фізичним особам проводити готівкові валютообмінні операції без пред'явлення документів, але на суму, що в еквіваленті не перевищує суму 150 тис. грн.

Нагадаємо, що збір з валютних операцій вперше було ведено ще в 1998 році, як тимчасовий захід. До 2006 року його ставка складала 1,5%, а потім скоротилася до 1,3%. У 2007 році – до 1%, в 2008 – до 0,5%, а в 2009 – до 0,2%.

В січні 2011 року ВРУ відмінила пенсійний збір з операцій з іноземною валютою. Проте в 2014 році парламентарі знову встановили збір у розмірі 0,5%. З початку 2015 року ставка пенсійного збору при купівлі валюти в готівковій та безготівковій формі зросла до 2%. При цьому юридичні особи при безготівкових операціях даний збір не сплачували.