НАБУ ПРОПОНУЄ ДООПРАЦЮВАТИ ПЗУ № 4367 ЩОДО КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ

НАБУ ПРОПОНУЄ ДООПРАЦЮВАТИ ПЗУ № 4367 ЩОДО КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ

НАБУ звернулась до Верховної Ради України і Національного банку України з пропозиціями про доопрацювання проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи», реєстр. № 4367 від 12.11.2020 р.

Відповідні пропозиції були напрацьовані робочою групою НАБУ за участі фахівців банків та членів профільних Комітетів НАБУ.

Зокрема, банківська спільнота пропонує переглянути низку норм законопроекту, що стосуються питань банківського нагляду; вимог до достатності капіталу та ліквідності; вимог до засновників, акцій та паїв банку, істотної участі та структури власності; повноважень органів управління та контролю; інспекційних перевірок та заходів впливу; розкриття банківської таємниці та ін.

Суттєві заперечення банків викликає пропозиція щодо впровадження нового виду заходу впливу - вимоги Національного банку до власника істотної участі в банку про відчуження акцій банку.

Комітет НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів наполягає на виключенні даної вимоги із законопроекту. Адже відповідно до Постанови НБУ від 17.08.2012  № 346 рішення НБУ про застосування заходу впливу є обов'язковим для виконання, тому вимога НБУ про відчуження акцій банку є способом примусового відчуження акцій. Водночас, запровадження примусового відчуження власником істотної участі акцій банку за вимогою НБУ, без наявних мотивів суспільної необхідності та попереднього та повного відшкодування вартості, порушує ст. 41 Конституції України.

З практичної точки зору, вимога НБУ щодо примусовому відчуженні об’єкта приватної власності, не має практичного сенсу, оскільки не може бути виконана за рішенням лише НБУ та власника істотної участі. Пошук належного нового власника може тривати роки. Відповідно, така вимога призведе до морального тиску як на власника істотної участі, так й на керівників банку у зв’язку із невизначеністю реалізації такого заходу впливу та подальших наслідків, що, у свою чергу, призведе до дисбалансування роботи банку.