НАБУ та Мінфін об’єдналися у спільній позиції по безнадійній заборгованості

НАБУ та Мінфін об’єдналися у спільній позиції по безнадійній заборгованості
Банки та фіскали не можуть дійти згоди щодо строків та визначень безнадійної заборгованості. Незалежна асоціація банків України звернулася до Міністерства фінансів з проханням висловити свою позицію щодо зазначеного питання. Адже банкам важливо отримати офіційні висновки саме Мінфіну, оскільки він є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику та координує діяльність ДФСУ

Мінфін погодився, що згідно з підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України до безнадійної заборгованості банками відноситься заборгованість за фінансовим кредитом, за яким прострочення погашення боргу (його частини) становить понад 360 днів. Тобто якщо заборгованість за основною сумою боргу за кредитним договором прострочено понад 360 днів, а за сумою нарахованих доходів банку за цим кредитним договором така заборгованість (прострочена понад 360 днів) відсутня, то безнадійним для цілей оподаткування визнається весь фінансовий актив, що включає як заборгованість за основним боргом, так і заборгованість за нарахованими доходами.

Позиція фіскалів дещо відрізняється та визначена у індивідуальній податковій консультації (лист ДФСУ від 08.02.2017 р.), у якій надаються роз’яснення щодо визнання банками заборгованості безнадійною. Згідно з висновком ДФСУ заборгованість визнається безнадійною лише в частині сум боргу понад 360 днів. Тобто, якщо заборгованість існує тільки за основною сумою боргу, а за доходом відсутня, для цілей оподаткування визнається лише заборгованість за основною сумою боргу.

«Саме банківська спільнота була ініціатором внесення змін в Кодекс і запропонувала новий критерій визнання безнадійної заборгованості. З самого початку, закладалася ідея можливості списання безнадійної заборгованості за негативно класифікованими кредитами в повному обсязі наявної заборгованості. Проте гарну ідею фактично спотворили, що звело нанівець позитивну суть внесених змін, - зауважила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ. - Тому ми з нетерпінням очікували висновки Мінфіну і позитивно, що вони співпали з позицією банківської спільноти».

Проте лист ДФС, на підставі якого виникла ця неузгодженість, залишається наразі не скасованим. Тепер банки очікують реакцію фіскальної служби, яка в разі прийняття позитивного рішення, врешті-решт закриє одне із багатьох проблемних питань.