НАБУ та НБУ дійшли згоди щодо проведення перевірок з фінансового моніторингу

НАБУ та НБУ дійшли згоди щодо проведення перевірок з фінансового моніторингу
Спільною робочою групою, за участі представників Національного банку України та Комітету НАБУ з питань регуляторної політики і нагляду, досягнуто низку важливих домовленостей, зокрема, щодо внесення змін у нормативні документи НБУ, що регламентують проведення виїзних перевірок з питань фінансового моніторингу (далі – виїзні перевірки), та практичних аспектів їх здійснення

Зазначені домовленості стосуються:
  • Збільшення до 7 робочих днів терміну ознайомлення банків з довідкою про результати перевірки.
  • Направлення офіційних повідомлень банкам про початок планових виїзних перевірок за 15 робочих днів до їх початку, що дозволяє банкам більш ретельно підготуватися до перевірки та сформувати усі запитувані документи.
  • Розробки НБУ форм звітів, надання яких вимагається протягом проведення виїзних перевірок НБУ та підготовка яких займає значний проміжок часу, з метою їх завчасної автоматизації і подання за окремими запитами НБУ.
  • Оптимізації документів/інформації, яка запитується під час проведення виїзних перевірок, а саме, без додаткової потреби не запитувати у банків документи та/або інформацію, яка:
  1. Міститься у внутрішніх нормативних документах банку з питань фінансового моніторингу.
  2. Відповідно до вимог законодавства подається до НБУ у вигляді статистичної звітності з питань фінансового моніторингу.
  • Підготовки НБУ рекомендаційного листа банкам стосовно форм звітів, які рекомендовано вести кожному банку, і подання яких вимагається під час проведення виїзних перевірок. Такий підхід дозволяє зменшити втрати часу на їх підготовку протягом проведення виїзних перевірок.
  • Заповнення мінімального обсягу інформації щодо клієнтів, стосовно яких не виявлено жодних порушень, в таблицях, обов'язкове заповнення яких вимагається під час перевірок.
В свою чергу, представники НБУ висловлюють надію, що вся запитувана інформація (в тому числі, доступи до автоматизованих систем) буде надаватись банками своєчасно та в повному обсязі.

«Вважаємо, що зазначені результати попередніх домовленостей із НБУ є вкрай вважливим як для банків, які вже пройшли перевірки Регулятора, так і для банків, які сьогодні готуються до перевірок та проводять завчасну підготовчу роботу. Приємно, що ми отримали підтримку від Департаменту фінансового моніторингу НБУ та знайшли порозуміння щодо форми обговорення та опрацювання ініціатив стосовно досвіду та пропозицій банків при проведенні перевірок», - зазначив Голова Комітету Артур Загородников. Він сподівається, що підсумки спільної роботи якнайскоріше знайдуть відображення в змінах до нормативних актів НБУ стосовно організації процесу виїзних перевірок, в тому числі, до Положення про порядок організації та проведення перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, затверджене постановою Правління НБУ №197.