
Банківська спільнота, яку об'єднує і представляє НАБУ, з розуміння ставиться до впровадження регулятором заходів по оздоровленню банківської системи. А також цілковито підтримує грошово-кредиту та монетарну політику Національного банку. Здійснена діагностика та стрес-тести всіх банків дали позитивний результат, оскільки розроблені індивідуальні для кожного банку програми усунення недоліків. Переважна більшість акціонерів діючих банків прийняли на себе зобов'язання по докапіталізації своїх банків, що дозволить зміцнити фінансову систему країни та прискорити відновлення кредитування економіки. І ми вважаємо, що всі власники, які мають зобов'язання перед НБУ по рефінансуванню, повинні виконувати свої зобов'язання. У тому числі й колишні власники збанкрутілих банків, у роботі яких виявлено порушення та розпочато судові процеси. Впродовж останніх двох років, НБУ подав до правоохоронних органів 3246 заяв на загальну суму 248 млрд. грн.
Надзвичайно важливо максимально обмежити і ретельно контролювати кредитування пов'язаних з власниками банку структур та осіб. В Україні це недостойне явище призвело до основних проблем в системі. Мільйони українців втратили свої заощадження, а чимало компаній опинилися на межі банкрутства.
«Це несправедливо, що зобов'язання по компенсації гарантованих сум вкладів покладено на державний бюджет. В той час, коли обсяги фінансування охорони здоров'я, освіти, будівництва і ремонту доріг залишаються мізерними. Держава змушена фінансувати помилки власників банків, замість того, щоб підтримувати соціальну сферу, розвивати інфраструктуру та реальний сектор економіки. Не можуть громадяни України розраховуватися за борги заможних власників банків, які було доведено до банкрутства», - наголошує голова Ради НАБУ Роман Шпек.
Власники банків повинні нести відповідальність у випадку як по кредитних угодах, так і за наданими ними персональних гарантій. Надзвичайно важливо у випадку фінансових труднощів не перекладати тягар чужих помилок на кишені пенсіонерів, працівників бюджетної сфери, а також всіх платників податків. Час зосередитися на створенні сприятливих умов для залучення нових інвесторів, для відновлення економічного зростання. Позичальники повинні відповідати критеріям надійності. Відновлення кредитування стане для українського бізнесу надійним фінансовим плечем і тоді не доведеться апелювати тільки до держави.
НАБУ звертається до Президента України Петра Порошенко, Прем'єр-міністра Володимира Гройсмана та Голови Верховної Ради Андрія Парубія з проханням гарантувати незалежність Національного банку та унеможливити політичний тиск та не приймати участі в блокуванні відновлення справедливості та повернення коштів до бюджету. «Необхідно забезпечити верховенство права та рівні умови конкуренції для всіх учасників ринку фінансових послуг», - зауважив Роман Шпек.
Довідка:
Незалежна асоціація банків України є найбільшим об'єднанням представників банківської спільноти. Учасниками НАБУ є 62 діючих банків, які загалом охоплюють понад 90% активів ринку фінансових послуг України.
Незалежна асоціація банків України є найбільшим об'єднанням представників банківської спільноти. Учасниками НАБУ є 62 діючих банків, які загалом охоплюють понад 90% активів ринку фінансових послуг України.
Інші статті розділу
07.09.2022
19.04.2022