
НАБУ звернулась до ВPУ з пропозиціями щодо доопрацювання до другого читання проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту боржників при врегулюванні простроченої заборгованості», реєстр. № 4241 від 21.10.2020 р.
НАБУ, в цілому підтримуючи намір законодавця врегулювати роботу суб’єктів колекторської діяльності, увести її в чіткі етичні правові рамки, пропонує парламентарям переглянути низку норм законопроекту, які виходять за рамки регулювання діяльності колекторів і прямо обмежують поведінку первісних кредиторів, якими є банківські установи.
Комітет НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів, з урахуванням практики проведення банками роботи зі стягнення проблемної заборгованості та взаємодії зі споживачами, пропонує доопрацювати законопроект в частині норм щодо умов договорів споживчого кредиту; процедури відступлення прав вимоги; вимог до взаємодії зі споживачем при врегулюванні заборгованості тощо.
Врахування Парламентом пропозицій НАБУ забезпечить прийняття збалансованого законодавчого регулювання колекторської діяльності, і при цьому не блокуватиме поточну роботу банківських установ з проблемними боргами.
Також НАБУ вважає, що більш вдалим рішенням було б ухвалення окремого спеціального закону про колекторську діяльність. Адже пропоноване у законопроекті внесення доповнень саме до Закону України «Про захист прав споживачів» врегулює лише колекторську діяльність стосовно боргів за споживчими кредитами. А діяльність колекторів щодо інших видів заборгованості (комунальні платежі, приватні борги та ін.) залишиться поза межами законодавчого регулювання. Відтак, не буде досягнуто мети законопроекту з врегулювання колекторської діяльності.