
НАБУ разом із фахівцями НБУ обговорили та опрацювали переваги фінансування українського експорту з використанням документарних акредитивів, отриманих українськими банками від іноземних банків-емітентів.
Експерти банків зазначили, що нормативні документи НБУ не надають пояснень щодо виконання вимог стосовно нагляду за граничними строками розрахунків, за операціями з експорту та здійсненням обов‘язкового продажу валютних надходжень клієнтів, у випадку платежів уповноваженого банку за рахунок власних коштів з експортними акредитивами.
Через це багато банків змушені відмовляти клієнтам у наданні відповідних послуг за експортними акредитивами з метою уникнення ризику застосування до них штрафних санкцій НБУ.
Для розвитку таких операцій фінансування українських експортерів, було запропоновано додатково врегулювати порядок обліку підтвердження акредитивів із запровадженням нового рахунку.
В своєму листі № 20-0007/25871 від 16.05.19 НБУ зазначив, що аргументи банкірів будуть враховані шляхом доповнення Плану рахунків новим позабалансовим рахунком групи 903 для обліку коштів, які мають бути сплачені банку бенефіціара (підтверджуючому, виконуючому банку) банком емітентом.
Залишається низка не менш важливих питань - стосовно перегляду діючих підходів до визначення кредитного ризику банків – емітентів, розрахунку нормативів кредитного ринку: Положення № 351, Інструкція № 368 та удосконалення порядку валютного нагляду банків за дотримання резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, - щодо яких НАБУ продовжить роботу з регулятором.