НБУ підтримує позицію НАБУ щодо виконавчих написів нотаріусів

НБУ підтримує позицію НАБУ щодо виконавчих написів нотаріусів

Національний банк України поділяє позицію Незалежної асоціації банків України (НАБУ) про те, що виконавчий напис нотаріуса має бути ефективним способом захисту цивільних прав, який дасть змогу уникати тривалої судової процедури для стягнення безспірної заборгованості. Регулятор зауважує, що така нотаріальна дія, як вчинення виконавчого напису, є альтернативним позасудовим способом захисту цивільних прав, а виконавчий напис нотаріуса – самостійною підставою для задоволення вимог кредитора шляхом стягнення грошових сум або витребування майна від боржника за цим виконавчим документом, якщо така вимога є безспірною.

 

НАБУ у своєму зверненні до НБУ зауважила про необхідність якнайшвидшого врегулювання проблематики стягнення безспірної заборгованості шляхом вчинення виконавчих написів нотаріусів спільними зусиллями усіх зацікавлених сторін з тим, щоб забезпечити чіткість і однозначність правового регулювання, дієвість та ефективність передбаченого законом механізму, дотримання прав та законних інтересів і стягувачів, і боржників.

 

З цією метою Комітет НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів підготував пропозиції щодо внесення змін до Постанови КМУ «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» від 29.06.1999 № 1172, який має на меті забезпечити дієвість передбаченого законом механізму та зменшити підстави для судового оскарження виконавчих написів.

 

Експерти Комітету зауважують, що виконавчий напис нотаріуса є ефективним способом захисту цивільних прав та дозволяє уникнути тривалої судової процедури для стягнення безспірної заборгованості. Водночас, на сьогодні дія цього механізму фактично заблокована, хоча він є затребуваним з боку стягувачів і відповідає державним пріоритетам щодо зниження рівня непрацюючих кредитів, зменшення кредитних ризиків і зниження процентних ставок за кредитами для населення і бізнесу. При цьому, для боржника ризики мінімальні через високу дисциплінованість банківського сектору, наявність якісного контролю з боку НБУ та готовність кредиторів (стягувачів) до роботи з проблемною заборгованістю за визначеними у законодавстві правилами й нести відповідальність за достовірність поданих для вчинення виконавчих написів документів та даних, вказаних у цих документах.

 

Також НБУ погодився з НАБУ у тому, що виконавчий напис нотаріуса може вчинятися щодо договору фінансового лізингу, укладеного в простій формі, у випадках, визначених Законом України «Про фінансовий лізинг», та підтримав пропозицію НАБУ щодо доповнення Переліку новим розділом, який визначатиме стягнення заборгованості з підстав, що випливають з правовідносин за договорами фінансового лізингу.

 

Пропозиції НАБУ також направлені до Міністерства юстиції України, очікуємо внесення необхідних змін до законодавства.