
Національний банк оприлюднив Положення про застосування електронного підпису в банківській системі України, затверджене постановою Правління НБУ №78 від 14 серпня 2017 р. Положення набрало чинності з 17 серпня 2017 року. Відтепер, можливість використовувати електронний підпис відкриває перед банками нові можливості для застосування безпаперових технологій при наданні банківських послуг
Постанова №78 «Про затвердження Положення про застосування електронного підпису в банківській системі України» є найважливішим результатом спільного проекту Незалежної асоціації банків України та Національного банку України - Paperless, робота над яким триває з минулого року.
За цей час в рамках проекту Paperless розроблено безліч змін близько до 20 постанов НБУ, на меті яких - розширення можливостей використання електронних документів замість паперових при обслуговуванні банками клієнтів. А також надання будь-яких банківських послуг через електронні канали поза «фізичними» межами відділень.
«Але повноцінному запровадженню цих змін, особливо для надання послуг фізичним особам, дотепер заважала відсутність базового порядку використання у банківській сфері електронних підписів. Таким чином, сьогодні знято основний бар'єр, який досі стояв на шляху банків, з паперового минулого до нової ери цифрового банкінгу», - зауважила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.
Зокрема, Порядок визначає можливість укладення між банками та клієнтами електронних договорів із використанням різних видів електронних підписів. Так, фізичні особи можуть підписувати електронні документи простим електронним підписом (ЕП) або електронним цифровим підписом (ЕЦП), а юридичні особи - тільки ЕЦП.
Крім того, банки зможуть приймати від клієнтів як електронні документи, так і електронні копії паперових документів (довідки, виписки тощо). Питання створення, засвідчення електронної копії з паперового документа, а також виявлення змін в електронному документі, визначаються у внутрішніх положеннях банку. І що також важливо - клієнти матимуть безперешкодний доступ до цих положень.
Окрім цього, банки мають забезпечити можливість перевірки цілісності та справжності електронних документів третьою стороною.
Скористатися чи ні новими можливостями – справа кожного окремого банку. Проте шлях до зменшення собівартості банківських продуктів та нової якості банківського сервісу в Україні відкрито.
Інші статті розділу
09.05.2022