НБУ заперечив правомірність тлумачення фіскалами порядку ведення банками бухгалтерського обліку

НБУ заперечив правомірність тлумачення фіскалами порядку ведення банками бухгалтерського обліку

Підрозділи Державної фіскальної служби знову намагаються трактувати міжнародні стандарти фінансової звітності. Податківці вкотре інтерпретують чинне законодавство, перебираючи на себе повноваження інших відомств. Цього разу фіскалам не сподобалося, як банки відображають у податковому обліку перерахунок курсової різниці за сформованим страховим резервом.

Відповідно до Законів України «Про бухгалтерський облік та звітність в Україні», «Про Національний банк України» та «Про банки і банківську діяльність» банки не керуються надуманими приписами фіскалів, а забезпечують бухгалтерський облік та складання фінансової звітності згідно з вимогами стандартів та правил ведення бухгалтерського обліку і фінансової звітності, встановлених Національним банком та міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ).

НАБУ на початку 2017 року вже відстоювала позицію банків, після проведення Державною фіскальною службою планової перевірки одного з великих комерційних банків. Тоді Асоціація зверталася до ДФС, Міністерства фінансів України та до НБУ з проханням визнати у фінансовому результаті курсових різниць від переоцінки резерву (зменшення корисності активу) як складової балансової вартості монетарного фінансового активу в іноземній валюті. Банкіри запросили до діалогу представників Мінфіну, Ради бізнес-омбудсмена, ДФС та Нацбанку. В результаті податківці визнали свою помилку, про що офіційно підтвердили у відповідному листі.

Однак у 2018 році окремі підрозділи ДФС знову підняли це питання при перевірці іншого банку. На аргументовані заперечення банкірів, в яких вони посилалися на згадуваний вище лист, представники головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві реагували негативно, відмовляючи враховувати позицію свого відомства.

НАБУ знову звернулась до Мінфіну та НБУ, тим самим закликаючи урядовців вплинути на  підрозділи ДФС.
 

У відповідь на лист Асоціації, Національний банк України у своєму листі від 02.03.2018 №60-0006/12569 заперечив правомірність тлумачень контролюючими органами порядку ведення бухгалтерського обліку, оскільки це питання віднесено до сфери регулювання НБУ. Ознайомитись з листом регулятора можна за посиланням: https://nabu.ua/ua/aktualni-pitannya-po-zastosuvannyu-podatkovogo.html.