НБУ зняв обмеження щодо відкриття кореспондентських рахунків у валюті 1-ї групи

НБУ зняв обмеження щодо відкриття кореспондентських рахунків у валюті 1-ї групи
Низка банків, переважно невеликих, тепер зможуть продовжити виконувати платежі клієнтів у доларах США після припинення розрахунків Deutsche Bank Trust Company Americas, New York, USА через ЛОРО-рахунки непрямих кореспондентів. Таку можливість вони отримали після знаття регулятором обмеження щодо відкриття українськими банками кореспондентських рахунків у провідних валютах у країнах з національною валютою іншої групи класифікатора НБУ

Вчора, 25 травня, Національним банком України внесені відповідні зміни до Постанови Правління № 118 від 26 березня 1998 року, які зняли обмеження щодо відкриття кореспондентських рахунків у валюті 1-ї групи класифікатора НБУ у країнах з національною валютою іншої групи класифікатора НБУ.

«Зроблений великий крок назустріч невеликим банкам, за що регулятору величезна подяка від банківської спільноти. Зняття обмежень дозволить розширити коло потенційних партнерів українських банків та зберегти на певний час стабільність зовнішньоекономічних розрахунків їх клієнтів. Регулятор наразі сказав своє слово, черга за банками, які повинні тепер налаштувати свій комплаєнс так, щоб не пропускати підозрілі платежі», - зауважила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.

Як вже повідомлялося, останнім часом провідні банки США та Європи суттєво скорочують кореспондентську мережу в Україні. Зокрема, один за найпотужніших банків-кореспондентів для українських банків Deutsche Bank Trust Company Americas, New York, USА призупинив виконання платіжних доручень лоро банків-кореспондентів своїх прямих кореспондентів у доларах США. Така ситуація суттєво ускладнила життя багатьом українським банкам, які не мають прямих кореспондентських рахунків у доларах США, відкритих в іноземних банках.

Відтак, частина українських банків могли б втратити здатність обслуговувати зовнішньоекономічні розрахунки своїх клієнтів, більшість з яких проводиться у доларах США, через неможливість встановлювати прямі кореспондентські відносини з іноземними банками багатьох країнах світу (зокрема Грузії, Туреччини, Казахстану, Білорусі тощо).

В результаті проведеної НАБУ роботи стало зрозуміло, що проблема згортання кореспондентських мереж носить комплексний характер і потребує поетапного вирішення. «Перший крок зроблено, проте для того, щоб поставити крапку у вирішенні цієї проблеми необхідно зробити ще більше. Західні партнери чекають від України закінчення реформ у банківському секторі і створення прозорого, прогнозованого та зрозумілого ринку», - вважає Олена Коробкова.

Вже найближчим часом очікується завершення регулятором стрес-тестування діючих банків (у тому числі найменших за розміром активів) та остаточне очищення банківського сектору від установ, які систематично порушують правила здійснення фінансового моніторингу, мають непрозору структуру власності або нежиттєздатну бізнес-модель.

Після завершення етапу очищення банківської системи, з урахуванням нової якості нагляду та фінансового моніторингу на банківському ринку, можна звернутися до першої п’ятірки клірингових банків США щодо встановлення ними прямих кореспондентських відносин з українськими банками. З такою пропозицією НАБУ звернулося вже зараз до Національного банку, адже без підтримки регулятора та пропаганди проведених у фінансовому секторі України реформ домовлятись із американськими банками буде надзвичайно важко.