Незалежна асоціація банків України виступила ініціатором формування єдиних підходів щодо впровадження відкритого банкінгу в Україні

Незалежна асоціація банків України виступила ініціатором формування єдиних підходів щодо впровадження відкритого банкінгу в Україні

У Незалежній асоціації банків України відбулася зустріч банкірів, юристів і міжнародних експертів для напрацювання єдиного підходу до впровадження концепту відкритого банкінгу в Україні.

Нагадаємо, з 2025 року в Україні буде запроваджено Open Banking, відповідно до ухваленого Верховною Радою Закону «Про платіжні послуги». Це означає, що ініціювати платіж із рахунку банку або отримати виписку з нього можна буде через додаток іншого банку чи фінкоманії, і для цього банки будуть зобов’язані надавати доступ до рахунків своїх клієнтів (за їхньої згоди) іншим надавачам платіжних послуг. До 2023 року Нацбанк планує доопрацювати питання регулювання цього процесу.

«Зараз ідеальне рішення – якщо всі банки домовляться про єдині правила на ринку, використовуватимуть єдині стандарти, єдиний підхід і в ідеалі – домовляться, аби робити це на єдиній платформі. Тобто створять консорціум, до якого долучаться всі або левова частка гравців на ринку. Такий підхід забезпечить захист інформації та дуже спростить життя як банку, так і його клієнту», – зазначила виконавчий директор НАБУ Марія Колганова.

Також пані Марія доповнила: як показує досвід, якщо банки не співпрацюють або об’єднуються вузькими групами, система не працює. Яскравий приклад – Німеччина. Натомість у Польщі та в Нідерландах консорціум щодо відкритого банкінгу працює ефективно, адже об’єднує левову частку гравців ринку.

«Наразі в нас є прийнятий закон, у перспективі зможемо виробити узгоджені з банками та регулятором єдині стандарти поведінки на ринку, але для цього маємо запропонувати регулятору наше бачення, наш первинний концепт від банківської спільноти. Адже грати за виписаними самими ж учасниками ринку правилами завжди простіше та приємніше. Отже, нам варто бути добре підготовленими до діалогу з регулятором», – додала пані Марія.

Інформуватимемо про подальші напрацювання банківської спільноти.

В обговоренні взяли участь представники Приватбанку, ПУМБ, Банку «Південний», Юнекс Банку, Сбербанку, Банку «Січ», Forward Банку, ЄПБ, Кліринговий дім, ОТП, Конкорд Банку.

Довідково:

Закон про платіжні послуги, орієнтований на споживачів і підвищення якості платіжних послуг, вводиться в дію 1 серпня 2022 року, а розділ щодо відкритого банкінгу – у 2025 році. Ухвалений закон спрямований на модернізацію та подальший розвиток українського ринку платіжних послуг. Його норми сприяють інноваціям у фінансовій сфері, встановлюють правила надання платіжних послуг в Україні та вимоги до їх надавачів, підвищують безпеку та ефективність надання цих послуг, розширюють коло надавачів платіжних послуг та упорядковують їхню діяльність, змінюють застарілі підходи до правового регулювання платіжного ринку.