Новини НАБУ

Дата з
Дата по
Строк делегування представників банків до роботи в підкомітетах Комітету НАБУ з технологій розвитку та кібербезпеки продовжено
НАБУ вдосконалюється як майданчик для представлення інтересів банків. Черговим кроком для розвитку банківської системи стало створення нового комітету. Його головою став Даниленко Валерій (АТ «ТАСКОМБАНК»), має 19-річний досвід роботи в банківській сфері.
Відбулося чергове засідання робочої групи «Ризики та резерви» Комітету НАБУ з питань регуляторної політики та комплаєнс із метою обговорення актуальних питань у роботі банків
Основна увага була прикута до питання практичного застосування банками норм Положення про визначення банками України розміру кредитного ризику за активними банківськими операціями, затвердженого Постановою Правління НБУ від 30.06.2016 року №35 (далі – Положення №351), у частині визнання банком дефолту боржника та виведення боржника з дефолту. Через непослідовність і неузгодженість застосування подій щодо визнання / припинення дефолту в окремих випадках було вирішено направити звернення до НБУ для отримання роз’яснень і з проханням розглянути пропозиції банківської спільноти.
Відбувся круглий стіл «Електронні аграрні розписки – альтернативний інструмент фінансування агровиробників»
Захід був організований НАБУ разом із Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC). Також до нього долучилися Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку і Національний депозитарій України.
Традиційно публікуємо щопонеділковий моніторинг змін у фінсекторі за минулий тиждень
Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує Парламенту прийняти в першому читанні проєкт Закону щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків.
25 травня відбулося чергове засідання робочої групи «Фінансовий моніторинг» Комітету НАБУ з питань регуляторної політики та комплаєнс
До обговорення було винесено низку актуальних питань. Зокрема, учасники засідання обговорювали норми Положення про реалізацію спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), затвердженого Постановою Правління НБУ №65 від 11.05.2023 року (далі – Положення №65), в частині наявності актуальних питань і необхідності отримання роз’яснень від регулятора. За результатами обговорення було вирішено звернутися до НБУ з нагальними питаннями, зокрема щодо визначення моменту видання санкційного списку, з’ясування ініціаторів застосування санкцій, зазначених у відповідних рішеннях РНБО України, та іншими.
Сьогодні відбулася зустріч представників банків-учасників НАБУ з представниками Міністерства фінансів України та Державної податкової служби
Метою заходу було обговорення запровадження автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки за стандартом CRS. Це один із стандартів, визначених міжнародними зобов’язаннями, які Україна на себе взяла і як член Глобального форуму з прозорості та обміну інформацією, і в контексті євроінтеграційних процесів.
Запрошуємо долучитися до вебінару «Адаптація та реабілітація ветеранів війни та людей з інвалідністю»
Захід проводить НАБУ спільно з партнерами з Ізраїлю Purple Vest Mission та Access Israel. Мета – презентувати унікальний досвід з адаптації ветеранів війни і людей з інвалідністю в банківську систему.
Відбулася презентація результатів опитування щодо фінповедінки та настроїв українців
Дослідження провело Міжнародне бюро кредитних історій спільно з НАБУ та CBR для з’ясування тенденцій у сферах зайнятості та доходів українців, користування фінпослугами, зокрема кредитними продуктами.
Облікова ставка, співпраця з МВФ, курс валют: головне з сьогоднішнього включення Голови Ради НАБУ Олени Коробкової для марафону Суспільного
1. Матимемо підстави для зниження облікової ставки НБУ, що, поміж іншого, сприятиме кредитуванню і подальшому розвитку бізнесу.
Публікуємо традиційний щопонеділковий моніторинг змін фінсектору від НАБУ
  • Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендує Парламенту прийняти за основу проєкт Закону №6529 щодо реалізації законодавства про санкції, а також проєкт закону №8137 щодо оподаткування контрольованих іноземних компаній із доопрацюванням у другому читанні.
  • НБУ затвердив низку постанов, зокрема про Правила здійснення оцінки стійкості банків і банківської системи України в 2023 році.
  • НБУ надав роз’яснення з питань фінансового моніторингу та додаткових рекомендацій у контексті моніторингу ділових відносин і фінансових операцій клієнта.
  • Кабмін затвердив порядок надання компенсації для відновлення пошкодженого внаслідок війни житла – «єВідновлення».
Відбувся організований НАБУ бізнес-сніданок із керівництвом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
Захід відвідали Голова вищезазначеної Нацкомісії Руслан Магомедов і члени Комісії Ярослав Шляхов, Максим Лібанов та Іраклій Барамія, серед представників НАБУ були Голова Ради НАБУ Олена Коробкова, Члени Ради НАБУ Володимир Дубєй та Олена Полянчук, керівник Проєктного офісу НАБУ Дмитро Глінський і понад 25 перших осіб банків.
24 квітня НАБУ спільно з Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та проектом Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України провела спеціалізований тренінг

24 квітня НАБУ спільно з Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) та проектом Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України провела спеціалізований тренінг «Особливості фінансового моніторингу в банківському обслуговуванні громадських та благодійних організацій». Відеозапис тренінгу доступний за посиланням.

Відбувся форум «Факторинг в Україні: стратегічні кроки для розвитку ринку»
Десятки українських і міжнародних експертів зібралися на одному майданчику для обговорення подальшого розвитку факторингу в Україні. Це вже третій захід такого масштабу в Україні, але перший зі щорічних форумів.
Традиційно публікуємо щотижневий моніторинг фінсектору від НАБУ
  • У ВРУ було зареєстровано три законопроєкти, що стосуються фінсектору, серед них і проєкт Закону «Про накопичувальне пенсійне забезпечення».
  • НБУ затвердив низку Постанов, а також відповів на запитання банків про формування файлу статистичної звітності 4FХ і дав роз’яснення щодо функціонування розрахункових рахунків.
  • Кабмін вніс зміни до порядку виплати пенсій і грошової допомоги через поточні рахунки в банках.
  • Мін‘юст оголосив про проведення 26 квітня круглого столу в онлайн-форматі на тему «Типові документи: вимоги та рекомендації, визначені практикою застосування процедур банкрутства».
Макроекономічний аналіз на 19 квітня 2023 року
ВВП України у 2022 році скоротився на 29,1% у реальному вимірі та на 4,8% – у номінальному. Державна служба статистики оприлюднила повні дані про валовий внутрішній продукт (ВВП) за чотири квартали минулого року. Підсумкове скорочення економіки у реальному вимірі становило 29,1%, причому спад у другому півріччі обчислювався 31%. У номінальному гривневому вираженні український ВВП скоротився на 4,8% – до 5,2 трлн грн, значно перевищивши очікування. Доларовий еквівалент ВВП скоротився на 20,8% – до 159 млрд дол. США.
Відбулася робоча зустріч банків з питання запровадження структурованого призначення платежу при сплаті податків та інших платежів до бюджету
Відповідно до наказу Міністерства від 22.03.2023 №148, платники під час сплати податків, зборів, платежів, ЄСВ з 1 липня 2023 року мають використовувати виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу», який включає заповнення лише двох обов'язкових полів, а саме «Код виду сплати» та «Додаткова інформація запису». Це стало одним із наслідків запровадження міжнародного стандарту платіжних документів та повідомлень ISO 20022 та системи електронних платежів Національного банку нового покоління СЕП-4.0.
Відбулося чергове засідання робочої групи НАБУ, яка опрацьовує наявну в банків проблематику договірного списання в контексті Закону України «Про платіжні послуги»

Що обговорювали?

Відповідно до статті 42 Закону України «Про платіжні послуги», на проведення кожної платіжної операції має бути платіжна інструкція, подана ініціатором платежу, і згода платника.