Новий інструмент для бізнесу: хеджування процентних ризиків у кредитуванні з прив'язкою до облікової ставки

На українському фінансовому ринку з'явився новий інструмент для бізнесу – хеджування процентних ризиків у кредитуванні з прив'язкою до облікової ставки (процентний SWAP). Про це розповів заступник голови правління банку «Південний» Максим Цимбал під час проведення щорічного Форуму фінансових директорів України.

«Своп процентної ставки – це похідний фінансовий інструмент у формі угоди між двома сторонами про те, що в певні дати одна зі сторін сплачує іншій стороні різницю між процентами, які нараховуються на умовну суму свопа за фіксованою та плаваючою ставками. Фіксована ставка – це предмет домовленості між сторонами «банк» і «клієнт». Плаваюча ставка визначає вартість грошей на ринку та визначається індексом UONIA (індикатор вартості гривневих ресурсів на одноденному ринку (овернайт). Даний індекс розраховується регулятором на щоденній основі та показує вартість ресурсів на міжбанківському ринку на строк один день», – зазначив Максим Цимбал.

Суть операції полягає в тому, що клієнт фіксує вартість умовно залучених ресурсів у банку, наприклад, під 7,5 %. Усі розрахунки між банком і клієнтом відбуваються на підставі порівняння фіксованої ставки та індексу міжбанківських кредитних ставок (UONIA). Якщо UONIA нижче фіксованої ставки – клієнт платить банку різницю, якщо UONIA вище фіксованої ставки – банк платить клієнту різницю.

«Загалом на ринку, за нашими оцінками, від 10 % до 20 % кредитного портфеля в національній валюті мають прив'язку до облікової ставки. Формула такого ціноутворення складається з двох компонентів: облікова ставка + маржа банку (на ринку склалася стійка маржа 6 %). Маржа банку може переглядатися раз на рік. Що стосується облікової ставки, вона переглядається залежно від макроекономічних факторів. У цій формулі облікова ставка – «темна конячка». При цьому зараз вона перебуває на історичних мінімумах, і ціноутворення виглядає дуже привабливо. Якщо у вас формульний підхід до ціноутворення та ставка за кредитом визначається як «облікова ставка плюс маржа банку», то додавання такого продукту, як своп процентної ставки, у сумі забезпечить вам відносно постійний рівень витрат за кредитом протягом усього строку дії договору. Зараз доступні строки для такого хеджування процентних ризиків на ринку – до 4 років», – пояснив заступник голови правління банку «Південний».

Форум фінансових директорів України (Ukrainian CFO Forum) є одним із головних фінансових заходів, що проводяться щорічно і збирають керівників великих компаній для обговорення найбільш актуальних проблем, що стосуються фінансового сектора України та пошуку ефективних рішень.