Обіцяного втретє чекають. Що відбувалося на зустрічі президента і бізнесу

Обіцяного втретє чекають. Що відбувалося на зустрічі президента і бізнесу

Вчора в київському InterContinental пройшла третя зустріч президента з українськими підприємцями. Схоже президент використовує зустріч для власного політичного піару, а у бізнесу потроху накопичується втома від невиконаних обіцянок влади.

Щоб потрапити в зал готелю InterContinental бізнесменам і журналістами довелося пройти через строгий кордон охоронців з докладними списками заздалегідь запрошених. Деяким довелося трохи понервувати – їх прізвища не відразу вдавалося знайти в цих паперах.

Організаторами зустрічі виступили відразу кілька асоціацій – Європейська бізнес асоціація (ЄБА), Американська Торгівельна Палата в Україні (АТПУ), Спілка українських підприємців (СУП), Незалежна асоціація банків України (НАБУ). Внаслідок чого на заході насамперед були присутні представники тих компаній, які є членами цих об'єднань і представляють, здебільшого, малий і середній бізнес.

Безумовно, головним ньюсмейкером зустрічі був президент, послухати про "досягнення" якого зібралися представники бізнесу.

Гройсману ж була відведена роль актора другого плану, з якою він змушений був рахуватися. За підсумками тригодинної зустрічі йому довелося не тільки мовчки піддакувати ініціативам Порошенка, але і в результаті взяти участь в суперечці з улюбленицею президента, головою податкового комітету Ніною Южаніною, що сиділа в першому ряду. Вона, як здавалося, виступала громовідводом для Порошенка з податкових питань і перекладала на прем'єра всі претензії, в яких міг бути зацікавлений президент.

Модератором зустрічі виступив заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків. Під час закритої частини запитань із залу він керував дівчатами з мікрофонами, вказуючи їм зі сцени, кому з бізнесменів, що тягнуть руку, потрібно дати слово.

Президент свою промову відразу почав з "хорошої позитивної новини". Правда, стосувалася вона більше зовнішньої політики, ніж головної теми зустрічі. Порошенко радісно повідомив: кілька днів тому Україна увійшла до переліку країн-аспірантів НАТО. У зв'язку з цим, зазначив він, доцільно прийняти ініційований ним законопроект про національну безпеку.

Порошенко спробував пояснити, до чого тут НАТО до ведення бізнесу в Україні. "Здавалося б, яке відношення це має до інвестиційного клімату?" - сам запитав він. І сам же відповів, пустившись в розлогі міркування про роль і надійність України, як міжнародного партнера. Втім, ці міркування не справили належного враження на присутніх бізнесменів.

Перед телекамерами, поки їх не попросили залишити залу для закритої частини зустрічі, Порошенко підписав закон про ТОВ і законопроект про валюту. Згадав про закон про приватизацію, про недавно проведений тендер за 4G-частотами.

Далі почалася закрита частина зустрічі. З якої камери попросили піти. Втім, ряд журналістів продовжували спокійно стрімити хід закритої частини на Facebook.

Фото: прес-служба президента України


Почав Порошенко з того, що спробував реанімувати ідею амністії капіталів. "Я пропоную ще раз повернутися до обговорення так званої "нульової" декларації. Ми не можемо говорити про те, що кожен українець в чомусь винен, треба дати можливість кожному заплатити відповідний податок, відповідно до закону, завести гроші в Україну, інвестувати їх в українську економіку і відчувати себе вільним громадянином вільної країни ", - сказав він.

Нагадаємо, що напередодні міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що не вірить в ідею амністії капіталу, доти, доки існує Державна фіскальна служба в нинішньому вигляді. На його думку, нинішня ДФС просто не здатна її ефективно реалізувати.

Далі президент перейшов до питання скасування податку на прибуток і введення податку на виведений капітал замість нього. Він уточнив, що що поки не готовий передавати цей проект закону в парламент, і що спочатку потрібно провести "чесну дискусію" з бізнесом, іноземними партнерами і кредиторами. "Я готовий до будь-яких компромісів. На перших етапах це може стосуватися малого і середнього бізнесу", - додав він. Глава держави дав доручення Мінфіну надати нові розрахунки фінансового результату і аргументацію введення податку на виведений капітал, назвавши існуючі розрахунки "некоректними".

Втім, і тут є протиріччя. Ідею податку на виведений капітал підтримали присутні на заході дрібні й середні підприємці. "Податок на виведення капіталу звільняє внутрішні ресурси на розвиток підприємств. Та й в цілому податок на прибуток є абсолютно надуманим. Чому я, як власник фірми, не можу заправити власний автомобіль за гроші фірми? Адже я їжджу на ньому на зустрічі і вирішую виробничі питання. Мені треба заплатити прибуток, а потім заправляти автомобіль. Це при тому, що в грошах, які я витрачаю на той же бензин, вже сидить і ПДВ та акцизний збір. Скасування податку на прибуток позбавить бізнес купи проблем ", - заявив генеральний директор ТК Фурнітура Валерій Рібас, який був присутній на зустрічі.

Рібас заявив, що головним противником податку на виведений капітал виступає Мінфін. "Вони" розводять "МВФ і бізнес-асоціації на протиріччях. Весь час твердять, що у них немає компенсаторів. Я їм я сказав: просто змусьте всіх, хто торгує на 7 кілометрі (ринок в Одеській області) і на Барабашова (ринок в Харкові ) платити податки! і вже знайдете 24 з 42 мільярдів гривень. Закрийте дірки на митниці і контрабанду", - обурився підприємець.

Втім, джерело в одній з бізнес-асоціацій, що організувала зустріч, сказало, що ставлення до введення податку на виведений капітал і зниження податку на прибуток скептичне не тільки у Мінфіну. "Всім зрозуміло, що якщо один податок приберуть, то інший обов'язково буде введений на його місце, щоб покрити дефіцит бюджету. І не ясно, чи не буде другої податок ще гірше першого", - заявив співрозмовник НВ.

Також президент подякував голові парламентського комітету з податків Ніні Южаніній за те, що вона підготувала проект закону про створення Національного бюро фінансової безпеки. Порошенко заявив, що при його розробленні були враховані позиції експертів, бізнесу, членів уряду. "Мені не потрібно його проштовхувати", - заявив Порошенко. Але тут взяли слово представники бізнес-асоціацій, які заявили, що ніякого такого закону вони не читали і що створення додаткового органу  контролю до вже існуючих їх мало влаштовує. Президент пообіцяв розібратися.

Далі він перейшов до цін на газ для населення, питання підвищення яких на вимогу Міжнародного валютного фонду він назвав "куди більш складним". Стало очевидним, що Порошенко слідом за Гройсманом не горить бажанням виконувати вимоги МВФ і підвищувати невдоволення владою з боку суспільства.

Порошенко продовжував перераховувати успіхи. Він згадав про нещодавнє підписання закону про приватизацію, про перемогу Нафтогазу в Стокгольмському арбітражі, про зростання в рейтингу Doing business, навіть про створення Національного антикорупційного бюро і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Особливо підкреслив, як Рада 282 голосами підтримала "його законопроект" про Антикорупційний суд.

В цей час прем'єр Володимир Гройсман відверто засумував. Було очевидно, що роль статиста на "святі життя" Порошенка йому відверто не подобається. Коли ж прем'єру нарешті дали слово, він вирішив одним махом звести весь піар свого колеги нанівець. "Я можу довго говорити, але я звик більше працювати", - заявив голова уряду. Він згадав торішню зустріч з бізнесом і те, які завдання були поставлені. А потім чомусь заявив дуже дивну річ, гідну мера Києва Віталія Кличка. "Деякі пріоритети, ми їх навіть виконали", - сказав він.

Ближче до кінця зустрічі Порошенко зачитав дані опитування компаній – учасниць АТПУ про те, що за минулий рік у 64% компаній бізнес розширився, і що на аналогічне зростання в нинішньому році розраховують вже 83% опитаних. "Ці показники краще будь-яких виступів і емоції описують якість змін, що відбуваються в країні", – впевнено заявив президент.

Але його позитивний настрій дещо зіпсував голова АТПУ Андрій Гундер, що виступав пізніше. Він повідомив, що у нього є результати й інших опитувань. Згідно з якими корупція залишається проблемою для бізнесу, і 89% опитаних торговою палатою бізнесменів вважають боротьбу з нею першочерговою проблемою.

Порошенко дуже наполегливо спробував з'ясувати, чи стикалися компанії з корупцією (таких виявилося 91%, згідно з опитуванням). "Тобто стільки компаній – учасниць АТПУ давали хабарі?" - жартівливо перепитав він, чим чомусь викликав оплески. "Це дуже серйозне питання", - тут же відреагував Гундер.

Президент спробував виправити ситуацію, заявивши, що "ні він, ні прем'єр хабарів не беруть". "Так, для цього у вас є спеціально навчені люди", - тихо сказав хтось у залі.

Формально представники бізнесу висловлювали задоволення результатами зустрічі. "Атмосфера була абсолютно позитивною незважаючи на те, що звучали в залі різні думки і не завжди були позитивні відгуки бізнесу на деякі пропозиції влади", - сказала НВ Бізнес виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко.

У неофіційних коментарях учасники зустрічі були набагато менш оптимістичні. "Поки що виглядає це як політична акція президента. Бізнес чекає від Петра Порошенка кардинальної реформи Державної фіскальної служби, але схоже, що президент нічого всерйоз змінювати не збирається, всі правки чисто косметичні. Зауважте, що більшість нарікань на зустрічі було на митницю і ДФС. Де продовжують штучно затримувати товари, відкривати кримінальні справи, вимагати хабарі. Але, влада навіть чути не хоче про повне перезавантаження цих структур. Хоча б таке, як з патрульною поліцією", - сказав високопоставлений співрозмовник НВ Бізнес, який побажав залишитися невідомим.

Джерело: Ольга Шульга, НВ Бізнес