Офіційні висновки ДФС щодо ведення ескроу-рахунків

Офіційні висновки ДФС щодо ведення ескроу-рахунків

НАБУ звертає увагу профільних фахівців банків на той факт, що ДФС за розглядом звернення банку щодо практичного застосування норм податкового законодавства в частині функціонування рахунків умовного зберігання (ескроу) та виконання функції податкового агента, надало офіційну відповідь у вигляді Індівідуальної податкової консультації від 21.06.2018 №2769/6/99-99-13-02-03-15/IПК.

Нагадаємо, що оподаткування виплат фізичним особам – резидентам/нерезидентам, юридичним особам – нерезидентам з рахунків умовного зберігання (ескроу) за відчуження акцій, викликало у банків чимало запитань і ставало предметом різноманітних обговорень, оскільки попередня позиція ДФС була надто суперечливою, а саме:

«Банк як професійний торговець цінними паперами при виплаті інвестиційного прибутку акціонерам – фізичним особам (резидентам/нерезидентам) зобов’язаний нараховувати та утримувати податок з доходів фізичних осіб і військовий збір з урахуванням норм п. 170.2 ст.170 Кодексу».

Безумовно, банки не могли погодитися з цією дефініцією, оскільки при виплаті коштів з ескроу рахунків, покладання на банк функцій податкового агента виявлялося таким, що не відповідало вимогам податкового законодавства та суперечило вимогам ст. 65-2 Закону України «Про акціонерні товариства».

Наразі офіційні висновки, які зроблені у Листі ДФС, такі:

  • будь-які утримання з коштів, що виплачуються акціонерам, стосуються витрат, пов'язаних з відкриттям та обслуговуванням рахунка умовного зберігання (ескроу), які несе заявник вимоги;
  • у разі якщо клієнт банку, котрий є власником домінуючого пакету акцій, здійснює операції з придбання акцій у акціонерів-нерезидентів та здійснює виплату коштів за такі акції через ескроу-рахунки, то утримання податку з доходів нерезидента та його подальшу сплату до бюджету повинен здійснювати власник такого рахунку (заявник вимоги);
  • у разі якщо клієнт банку (юридична особа), котрий є власником домінуючого пакету акцій, здійснює через ескроу-рахунки виплату доходу фізичним особам (резидентам/нерезидентам) за придбані у таких осіб акції, то така юридична особа є податковим агентом.

Відповідь ДФС дає банкам чіткий алгоритм дій для практичного застосування в роботі.

З листом ДФС Ви зможете ознайомитися за посиланням: https://nabu.ua/ua/aktualni-pitannya-po-zastosuvannyu-podatkovogo-3.html