
Про нові горизонти та правила гри на банківському ринку говорив Олександр Шлапак, Голова Правління ПриватБанку, на конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди», яку провела Незалежна асоціація банків України
«Вперше за три роки ми маємо можливість працювати у більш-менш стабільних макроекономічних умовах. Це, безумовно, зміна величезна та позитивна, - почав свій виступ Олександр Шлапак. – Банків стало менше, але це на краще. Конкуренція все одно не зникла, банківський сектор стійкий і прогнозований».
На думку Голови Правління ПриватБанку, головна проблема в тому, що не змінюється економічна модель України. «Я вважаю, що споживча модель є хибною, це смерть для України, в тому числі і банківської системи. Ми говоримо про 5-7% економічного зростання, а це близько 900 млрд. грн. на рік капітальних інвестицій, яких не вистачає нашій державі. Проте в таке зростання ВВП навіть українці не вірять, не говорячи про іноземних партнерів. На мою думку, таке довічне зневір'я в українських інститутах і є величезний гріх перед сьогоднішніми та майбутніми поколіннями», - зауважив він.
Для вирішення цієї проблеми необхідно відмовлятися від старої моделі і впроваджувати нову. «Ця економічна модель, яку нам ще треба побудувати, гласить: інвестиції і середній клас – це наш культ», - вважає Олександр Шлапак.
Він наполягає та тому, що на цю модель повинні працювати всі інститути, включаючи Нацбанк, уряд та банківську систему. Сьогодні НБУ продовжує таргетувати інфляцію, проте не можна цілком концентруватися на цій задачі. Необхідно переорієнтуватися на роботу по економічному зростанню.
«Нам треба повертати кредитування і якомога швидше. А для цього потрібна активна державна підтримка. Урядом закладені інвестиційні гроші на рівні 80 - 90 млрд. грн. При цьому є близько 40 програм, відповідно до яких ми повинні були розробити кредитний механізм. Їх загальна сума складає близько 80 млрд. грн., проте працює тільки одна програма «Теплі кредити» на 300 млн. грн. Тому необхідно зібратися банкам, НАБУ, уряду та регулятору, щоб під час спільного обговорення розробити дієвий механізм, який дозволить всі інвестиційні гроші проводити через банки. Таким чином ми долучимося до великого процесу і зможемо підстрахувати ресурсами державу», - впевнений Олександр Шлапак.
Банківську систему нерідко порівнюють з кровоносною системою, проте на думку Олександра Шлапака більш влучне порівняння з таким життєво необхідним органом, як печінка. «До поки наш загальний економічний організм буде вести нездоровий спосіб життя, то печінка стане як у хронічного пияки, а цього допустити не можна», - зауважив він.
Більше фото за посиланням
Більше фото за посиланням
Інші статті розділу
19.04.2022
20.05.2022