Чесні правила взаємодії

Чесні правила взаємодії
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Почну з бувальщини. Такого собі колоритного епізоду виробничого епосу радянських часів.

Начальник, звертаючись до підлеглого, заявляє: “Мені не потрібно, щоб ти працював, я хочу, щоб ти мучився". Часто картинки із сьогодення мені нагадують цю епохальну мізансцену. Іноді здається, що ми навмисне ускладнюємо життя собі і людям, аби не нудьгувати.

Погодьтесь, на перший погляд, важко пояснити мотиви українського законотворця, завдяки якому банківська спільнота присвятила 4 роки боротьбі задля подолання кризи неплатоспроможності та відновлення кредитування. 4 роки Незалежна асоціація банків України пробивала парламентський мур, аби позбавити вітчизняне чинне законодавство низки прогалин, які знижують ефективність діяльності банківського сектору і якими достатньо успішно користуються несумлінні позичальники, дозволяючи собі не повертати борги та уникати відповідальності.

Зайві бюрократичні перепони банкіри намагалися усунути з кількох спроб. Спочатку права кредиторів пробували захистити, просуваючи законопроект №2286а. Потім “пішли по новому колу” з №4529. І вперше, і вдруге в сесійній залі українського парламенту бракувало кількох голосів. Опісля народні обранці півтора року вовтузили проект №6027-д, час від часу вкидаючи його до “непрохідної частини порядку денного пленарних засідань ВРУ. І лише тоді, коли проект закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування з’явився у списку з 35-ти найважливіших актів уряду Володимира Гройсмана, процес пішов.

3 липня банківська спільнота редут на Грушевського, 5 взяла. І це неабияка перемога. 239 депутатів віддали свої голоси за те, щоб встановити “чесні правила взаємодії – з однієї сторони банківський сектор буде відкрито, просто та прозоро вести політику просування своїх продуктів на ринок, з іншої – клієнт виважено, відповідально та з повним розумінням своїх кроків вступатиме у взаємовідносини з банківськими установами”.

Отже, що ми здобули?

Ризики кредиторів під час здійснення кредитних операцій зменшуються на всіх стадіях кредитування (видача, обслуговування, повернення). Доступ суб’єктів господарювання та фізосіб до користування банківськими позиками полегшується. Права кредиторів-іпотекодержателів належним чином гарантують і обстоюють. Інститут поруки стає юридично захищеним. Банківські установи отримуватимуть важливу інформацію про позичальника, необхідну для кредитних відносин. Відчуження предмета іпотеки без згоди банку-кредитора стає неможливим. При спадкуванні майна позичальника ніяк буде ухилятися від кредитних зобов’язань. Удосконалюються інструменти позасудового врегулювання. Закон дозволяє скасувати необ’єктивне визначення вартості іпотеки і унеможливлює відчуження майна без згоди заставодержателя.

Ми віримо, що відтепер ринок отримує ефективні механізми повернення кредитних коштів у банківську систему України, зменшує обсяг проблемної заборгованості у банківському секторі. Національну економіку нарешті живитимуть нові імпульси для розвитку, а посилення захисту інвестицій зробить інвестиційний клімат нашої держави більш привабливим, що сприятиме залученню додаткових коштів для розвитку країни. У свою чергу, сукупність усіх цих чинників стане запорукою зростання добробуту українських громадян.

А там, дивись, і ментальні парадигми зазнають сприятливої трансформації, усунувши руйнівні програми.