Тривожний дзвіночок?

Тривожний дзвіночок?
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Зазвичай, НАБУ не бере участі у народній грі "вгадай траєкторію гривні". Притомні аналітики давно завважили сезонний і прагматичний характер курсу на вітчизняному валютному ринку, чітко фіксуючи моменти і періоди піднесення та пірнання національної валюти. Але останнього тижня інтерес пересічних громадян так нагрівся, що доводиться долучитися до "забави" і банкірам.

Дозволю собі декілька зауваг по суті. Основна фундаментальна причина нинішнього та, можливо, майбутнього послаблення гривні – неспроможність України активно провадити економічні реформи, а також забезпечити рефінансування зовнішнього державного боргу через активну співпрацю України з Міжнародним валютним фондом. Часу практично не залишилося, і ринок у передчутті захвилювався.

Зрозуміло, що наприкінці липня ці занепокоєння посилили окремі події. По-перше, 25 липня було здійснено велике погашення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), велика частина яких перебувала у власності нерезидентів. Останні купували валюту з отриманих доходів. По-друге, саме наприкінці липня відбулися великі виплати відшкодування податку на додану вартість (ПДВ), які також суттєво змінюють баланс валютного ринку. По-третє, у липні активно здійснювалися виплати дивідендів іноземним акціонерам українських підприємств, які також створюють додатковий попит на іноземну валюту.

Тому не варто екстраполювати темп зміни курсу минулих 10 днів на найближчі місяці. Зрозуміло, що така активна динаміка зміни обмінного курсу не буде зберігатися. Ба більше, наразі навіть не слід констатувати девальвацію гривні. Нагадаю: у 2018 рік ми увійшли із обмінним курсом 28,07 гривень за долар, а для розрахунків Державного бюджету на 2018 рік було використано середньорічний і загальновідомий курс 29,30 гривень за долар. Нинішній рівень обмінного курсу близько 27 гривень за долар вважався адекватним стану української економіки ще наприкінці 2016 року.

Проте нинішня ситуація все ж таки є тривожним дзвінком на більш віддалене майбутнє, зокрема на 2019 рік. Це чергове нагадування про можливість для країни зіткнутися із великими фінансовими проблемами, якщо не підготуватися заздалегідь.

Найближчим часом велику важливість для обмінного курсу відіграватиме стан державних фінансів. Як відомо, Національний банк України рішуче налаштований підтримувати цінову стабільність через механізм жорсткої монетарної політики. Проте світовий досвід свідчить, що ця "жорсткість" не працює, якщо бракує бюджетної дисципліни. Тому прийдешнє гривні у перспективі найближчих місяців дуже сильно залежатиме від того, чи забезпечить Україна баланс політичних забаганок і економічної доцільності.