Чому я не можу заощадити гроші і що з цим робити: 5 ефективних лайфхаків

Чому я не можу заощадити гроші і що з цим робити: 5 ефективних лайфхаків
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Кожен із нас має унікальні стосунки з грошима. Ці стосунки вибудовуються з дитинства та базуються на багатьох факторах, зокрема на досвіді, здобутому в результаті багатьох років спостереження за фінансовою грамотністю наших батьків чи близьких родичів. Також на фінансову поведінку впливає стать, вік, навіть країна, в якій людина народилася та виросла. Не менш важливим є й особистий життєвий досвід, що формується на основі емоцій і почуттів. Більше того, ставлення до грошей залежить і від рівня вкладених зусиль для отримання прибутку, оскільки одним певна сума грошей дістається легше, іншим необхідно наполегливіше та довше працювати.

Паралельно цікаво врахувати, що, на думку деяких дослідників, схильність до марнотратства або, навпаки, ощадливості не пов'язана безпосередньо з розміром прибутку. Цей феномен має психологічне коріння. Цю тезу підтверджують і результати опитування на сайті Rakuten Rewards (раніше відомий як ebates) у США, в якому 96% респондентів відзначили, що піднімають собі настрій, купуючи речі. Вважається, що саме тоді, коли людина відчуває брак любові або позитивних емоцій, вона вдається до подібних дій.

Дженніфер Лернер, професор психології Гарвардського університету та її колеги Є Лі та Елке Вебер із Колумбійського університету у своїй дослідницькій роботі пояснили, чому наша здатність до самоконтролю часом може зменшуватися. Цей феномен пов’язаний із тим, що смуток не залишає нам часу на обдумування та підштовхує до отримання моментального задоволення.

І хоча, на перший погляд, так, спонтанний шопінг – це задоволення і навіть така собі терапія, в довгостроковій перспективі цей підхід може обертатися для нас відсутністю фінансової подушки, почуттям провини і неможливістю накопичити гроші на наші мрії.

Ось ми і підійшли до головної частини та підготували для вас кілька фінансових лайфхаків, які стануть у пригоді і допоможуть контролювати бажання та правильно розпоряджатися своїми ресурсами.

1. Перетворіть свої мрії на цілі!

Заощаджувати кошти без цілі – не варіант, оскільки підсвідомо ці гроші нічого не означають для вас. До того ж, прагнення заощадити не має виходити за межі "адекватного", оскільки надмірна ощадливість нерідко перетворюється на виняткову скупість, що в результаті призводить до неконтрольованого зриву. Адже через певний час, утомившись від радикальних способів економії, можна накупити занадто багато. Заздалегідь спланований фінансовий план допоможе виховати фінансові звички та контролювати бюджет, тим паче, якщо це стосується фінансово витратних цілей. Для цього необхідно реально оцінити свої можливості, необхідні фінансові ресурси та встановити дедлайн досягнення цілі. Вважається, що чітко визначений термін виконання підвищує ефективність роботи.

2. Ціль без плану не працює!

На сьогодні вже є перевірені методи грамотного управління фінансами.

Наприклад, метод "50/30/20", що став популярним завдяки книжці Елізабет Воррен "All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan". Основна ідея методу полягає в тому, що 50% прибутку витрачається на базові потреби: оренду або іпотеку, транспорт, продукти, комунальні послуги тощо. 30% – на власні забаганки: шопінг, ресторани, догляд за собою тощо, а 20% треба відкласти.
 

Метод "Спершу заплати собі" став популярним завдяки американському письменнику Наполеону Гіллу, автору книжки "Думай і багатій". Його принцип: гроші спершу треба відкладати і лише потім витрачати. Ідея цього методу виховує певну філософію заощаджень. Фактично, це метод визначення заощаджень як пріоритету, що є потужним стимулом для розширення фінансових можливостей.

Метод "6 глечиків" пропонує поділити доходи за місяць на шість частин, кожен глечик відповідає за певну категорію витрат. 55% доходу – на поточні витрати, тобто на всі повсякденні видатки, що забезпечують комфортне існування: продукти харчування, одяг, проїзд у транспорті, оплата рахунків, побутові витрати. 10% – на розваги: похід у ресторан, бар, кафе на вихідні, кіно, театр. Ще 10% – на майбутні інвестиції з метою отримання пасивного доходу. Ці гроші в жодному разі не можна чіпати. Ще 10% – на великі покупки: телевізор, ноутбук, побутова техніка тощо. Решту 5% – на подарунки, благодійність і ще 5% – на освіту.

Метод "Чотирьох конвертів": 10% суми одразу відкласти на накопичення, так би мовити, в резервний фонд. Значну частину від загальної суми – на основні щомісячні витрати. Решту треба розділити на чотири конверти, кожен із них – бюджет на тиждень. Головне правило – ніколи не брати гроші з наступного конверта.

Когось може зацікавити японська система "Ka-ke-bo", створена понад 100 років тому мешканкою Японії Матоко Хані. Уся суть системи полягає в обліку сімейного бюджету у вигляді ведення певних таблиць. Система пропонує ведення та планування бюджету на майбутній місяць у вигляді таблиці, в якій будуть зазначені: план доходів на місяць, план витрат на місяць, план накопичень. Японський метод пропонує розділити поточні витрати на чотири категорії: побутові витрати, культурні витрати, відпочинок/розваги та інші витрати для непередбачуваних життєвих обставин. Заздалегідь треба вирішити з часткою витрат на кожну з цих категорій і не перевищувати її.

Консультант MSN Money Річард Дженкінс запропонував метод "60-10-10-10-10". Дохід пропонується поділити на п’ять частин: поточні витрати – 60%, накопичення – 10%, довгострокові покупки і виплати – 10% (ремонт, іпотека, машина), нерегулярні витрати (лікування або будь-які інші непередбачувані витрати) – 10%, розваги – 10%. Золоте правило цього методу – вкластися в 60% із поточними витратами. І подібних методів можна знайти багато.

3. Копійка гривню береже, користуйтеся додатками!

Необхідно планувати облік витрат і доходів, не забуваючи про кошти на відпочинок або на ті речі, що приносять задоволення в повсякденному житті. У цьому випадку дуже зручно користуватися додатками для обліку грошей, яких наразі теж достатньо. Також можна автоматизувати заощадження за допомогою скарбничок у додатках банків і перераховувати на заощадження 10-15% вартості витрат на задоволення.

Не менш корисною для накопичення є функція кешбеку – особливі види знижок, за яких магазин не просто знижує ціну, а повертає покупцеві частину вартості купленого товару. Важливо розуміти, що кешбек – це реальні гроші, їх виплачують на банківську картку, баланс телефону або електронний гаманець.

4. Мало просто накопичувати гроші, інвестуйте!

Маючи заощаджені гроші, варто подумати про варіант пасивного заробітку. Яким чином? Серед того, що одразу спадає на думку: депозит, нерухомість, "зелена" енергетика, криптовалюта. Варіантів пасивного заробітку на сьогодні вже безліч, варто тільки загуглити. До речі, часто люди помилково вважають, що найкраще інвестувати у нерухомість чи золото. Утім, мало хто задумується, що в такий спосіб можна зберегти кошти, але не завжди примножити їх. Інвестуючи у щось, необхідно попередньо добре обміркувати, чи є така інвестиція рентабельною. Адже, приміром, стартапи чи криптовалюта – історія приваблива, але в жодному випадку не є гарантією прибутку й несе вищі ризики.

5. Ключ до успіху лежить у зміні глибоко вкорінених звичок, спробуйте!

Заощаджувати допомагають і корисні побутові звички, які здатні суттєво зменшити рахунки. Із фінансового погляду, економія на комунальних послугах досі недооцінюється українцями. Більше того, екологічні проблеми у світі повинні спонукати нас стати свідомими споживачами. Наприклад, можна використовувати бойлер в екорежимі, також вимикати світло, якщо в ньому немає потреби, або замість повного чайника кип’ятити ту кількість води, що потрібна саме зараз. Спробуйте! Такі заходи наблизять вас до омріяної цілі та фінансової грамотності.

 Олена Коробкова для OBOZREVATEL