
Питання, що непокоїть українців цього літа. Почнемо з того, що 2021 рік розпочався з цифри 28,27 грн/$. Однак уже на початку червня гривня продемонструвала зміцнення, а станом на 4 серпня курс досяг 26,84 грн/$.
Із чим це пов'язано?
Процес ревальвації в першому півріччі – норма для українського ринку. На початку року долар дешевшає, а наприкінці – дорожчає. Цього року зміцнення гривні затягнулося через коливання валютного курсу, пов'язане з черговою порцією локдаунів у зв’язку з пандемією коронавірусу, потім ескалація конфлікту на сході України суттєво вплинула на ситуацію, а також ще безліч подібних невизначеностей призвели до різких стрибків курсу долара.
Отже, що впливатиме на курс долара та гривні? [1]
- Експорт – імпорт
Уявіть, ви вирушаєте до Берліна і хочете придбати сувенір, наприклад, магніт. Магніт коштує 3 євро. Якщо гривня оцінюється високо, наприклад, 1 гривню можна обміняти на 1 євро, то для покупки сувеніра вам знадобиться 3 гривні. Якщо ж ціна гривні падає – щоб отримати 1 євро, потрібно 10 гривень, – то сувенір коштуватиме вже 30 гривень. Можливо, в останньому випадку ви навіть вирішите відмовитися від покупки. Так це працює і з імпортом-експортом. Зміцнення гривні супроводжується здешевленням іноземних товарів для нас (імпорт) і подорожчанням наших товарів для іноземців (експорт). Високі ціни на продукцію українського експорту влітку 2021 року, безумовно, позитивно впливають на національну валюту.
Валютний курс чинить суттєвий тиск на зовнішню торгівлю України, впливаючи на цінові співвідношення експорту й імпорту, зумовлюючи зміну внутрішньоекономічної ситуації, а також впливаючи на конкурентоспроможність фірм, прибуток підприємств. [2]
- Іноземні інвестори: війна та мир
Безсумнівно, невизначеність, що пов'язана з «тліючим» конфліктом на сході, обмежує інвестиції в Україну. Однак останнім часом спостерігався спад напруження на Донбасі, що позитивно вплинуло на інвестиційні потоки до України. Завдяки великому заходу нерезидентів на аукціон 8 червня 2021 року в гривневі борги українського уряду національна валюта зміцнилася та досягла показника 27,10 грн/$, оскільки вперше за тривалий час нерезиденти купили облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) на 6 млрд грн, що створює приплив валюти на продаж. Повернення іноземних інвесторів має суттєвий ефект на девальвацію або, навпаки, ревальвацію національної валюти.
- Транш МВФ
Як учасниця великої програми МВФ із підтримки всіх 190 країн-членів Фонду в боротьбі з наслідками коронакризи Україна отримала транш – орієнтовно $2,7 млрд.
Із погляду державного боргу, це теж дуже важливо, щоб Україна не застрягла в борговій ямі, оскільки восени в нас настає пік масштабних боргових виплат. Також можна стверджувати, що з отриманням коштів від МВФ, золотовалютні резерви Нацбанку України демонструватимуть тенденцію до збільшення.
- Українці прокинулися після тривалої сплячки
Про що це ми? У зв'язку з тим, що в Україні почали поступово знімати карантинні обмеження, українці дедалі частіше взялися нарощувати споживчу активність за рахунок заощаджень у валюті.
- Дії регулятора на міжбанку
Основним і одним із найважливіших питань залишається рівень, за якого регулятор НБУ почне купувати валюту для поповнення золотовалютних резервів.
Бути «сезонному» зростанню валюти чи не бути? Ось у чому питання.
З огляду на всі вищезазначені фактори, національна валюта має значний потенціал для підтримки котирувань на стабільно високому рівні. Однак є низка чинників, що можуть вплинути на її девальвацію та підвищення курсу долара до 28 грн/$.
Нагадаємо, що типова картина для України: «сезонне» зростання валюти починається восени. Така сезонність пов'язана з тим, що країна вже давно перейшла від фіксованого до плаваючого курсу.
Більше того, восени український валютний ринок запускає процес підготовки до опалювального сезону, що, в свою чергу, дуже тисне на курс. Україна активно закачує газ в підземні сховища, значна частина якого, безперечно, імпорт.
Сільське господарство – взагалі окреме питання, оскільки виробництво прив'язане до сезонів року. Навесні сіють, влітку починають жати. Восени та взимку фермери продають урожай, забезпечуючи нові надходження в економіку. За цей період фермери накопичують багато валюти, а навесні здають її для купівлі пального. Отак пора року впливає на курс валюти.
Крім того, цього року вплинути на девальвацію можуть й інші зовнішні фактори:
- По-перше, валюта нерезидентів. Є ймовірність, що іноземні інвестори не продовжуватимуть вкладатися в ОВДП, оскільки Мінфін наразі не хоче підвищувати ставки, а поточні не влаштовують нерезидентів.
- По-друге, введення карантинного режиму через штам «Дельта» – не найкращий сценарій для зміцнення української валюти.
Серед позитивних факторів треба відзначити транш від МВФ у розмірі 2,7 мільярда доларів, що, безумовно, може вплинути на курс долара. Цей «подарунок» Нацбанк отримає в золотовалютні резерви для підтримки стабільності національної валюти. Однак чи дозволить регулятор долару впасти до показника 26 цього року – слушне питання. Припустімо, після «подарунку» від МВФ кошти насамперед спрямують на виплату боргів, що, безумовно, стане величезним плюсом для України загалом. Інші ресурси, швидше за все, спрямують на різні проєкти. Навіть у випадку конвертації частини коштів у гривневий ресурс, така операція відбудеться поза міжбанківським валютним ринком і тому не матиме суттєвого впливу на обмінний курс. При цьому важлива узгодженість дій між усіма органами влади, задіяними в процесі фінансування, інакше регулятор не зможе впливати на ті складові інфляційних процесів у країні, що мають немонетарний характер, але на які можна хоч якось впливати всередині України.