Одна картка, сервіси різних банків. Які перспективи відкриває закон про платіжні послуги

Одна картка, сервіси різних банків. Які перспективи відкриває закон про платіжні послуги
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Закон про платіжні послуги вже набрав чинності, але почне діяти з 1 серпня 2022 року. Разом з тим розділ про відкритий банкінг почне діяти з 1 серпня 2025 року. Що зміниться?

Зменшення вартості послуг? Більша кількість сервісів і зручний пошук пропозицій? Максимально комфортне використання різних фінансових інструментів? Упевнена, більшість із вас оцінить новий вид банкінгу.

Приміром, п’ять років тому мультифункціональні сервіси доставки продуктів чи їжі в Україні ще майже не працювали. Сьогодні це вже нормальне явище. Адже тепер можна вибрати все необхідне з різних закладів, не виходячи з дому. Зручно, економія часу, а з урахуванням спеціальних пропозицій ще й можлива економія грошей.

А чи може бути так із банківськими сервісами? Уявіть, ви маєте одну картку і за допомогою цієї картки легко користуєтеся послугами інших банків і фінкомпаній. Цікаво, хіба не так? Розповідаю докладніше, як таке можливо.

Як зміниться ринок платіжних послуг

Закон про платіжні послуги уже набув чинності, але почне діяти з 1 серпня 2022 року (водночас розділ щодо відкритого банкінгу діятиме лише з 1 серпня 2025 року).

Закон стосується умов для запровадження в Україні концепції відкритого банкінгу, що змінює самі принципи доступу до розрахунків. Відтак, клієнт тепер не буде прив’язаний до конкретного банку та його мобільного додатка — з’являється зовсім нове поле конкуренції.

Уже скоро клієнт зможе, як і раніше, користуватися послугами одного банку, в якому відкрито рахунок, але інтерфейс і навіть електронний платіжний засіб обирати окремо — серед доступних на ринку пропозицій.

Особливість відкритого банкінгу полягає в тому, що ініціювати платіж із певного рахунка буде можливо за допомогою іншого надавача платіжних послуг та емітованого ним платіжного засобу.

Сьогодні в застосунках деяких банків уже є можливість додати картку іншого банку і навіть платити чи переказувати гроші з неї. Такий функціонал реалізовується за допомогою платіжних систем і за рахунок комбінування технологій p2p-переказів та інтернет-еквайрингу. Головним чином, відкритий банкінг забезпечуватиме можливість робити це без таких складних комбінацій.

Що дасть ринку відкритий банкінг

Конкуренція на рівні інтерфейсів підштовхуватиме до розвитку гнучкі й технологічні фінтех-компанії, що не стикаються з банківським регулюванням, тобто фактично вони зможуть зробити такий собі «сервіс доставки їжі» від банків, тільки замість їжі — банківські послуги. Це стане можливим, зокрема, завдяки новим видам рахунків — платіжним і розрахунковим (не варто плутати з поточними рахунками, які теж звикли називати розрахунковими).

Платіжні рахунки наближають фінкомпанії до банківського формату надання послуг. Вони випускатимуть картки, які можна буде використовувати для розрахунків або отримання кредиту, як і банківські картки.

Розрахункові рахунки забезпечуватимуть проведення виплат і водночас чітко виокремлюватимуть власні кошти фінкомпаній від клієнтських коштів у розрахунках. Це сприятиме розвитку безпечніших і зручніших платіжних сервісів.

Відкритий банкінг також може змінити підхід банків до роботи.Нова система спонукатиме їх до передачі деяких аналітичних і допоміжних функцій на аутсорс. Закон унікальний також і тим, що створює простір для розвитку нових моделей ведення бізнесу, екосистем і маркетплейсів. Банки отримують більшу конкуренцію у традиційно своїх сегментах ринку. Крім цього, банки можуть розширювати доступ до тих сегментів ринку, які сьогодні недосяжні або надто складні для них.

Які можливості відкриває закон для пересічних українців

Українці отримають можливість вибирати не конкретного надавача послуг з усім «пакетом» послуг, а власне самі послуги в різних надавачів — так, як буде зручно клієнту.

Варто зазначити, що сам по собі закон не принесе всіх цих змін за помахом руки. Попереду — шлях розроблення й стандартизації відкритих API, адаптації внутрішніх процесів, формування кращих практик.

Саме тому частина закону стосовно відкритого банкінгу буде введена в дію у 2025 році. Важливо розуміти, що зміни не будуть миттєвими, проте з часом вони якісно змінять нашу взаємодію з банками.