Рада залишила українців у кредитній безнадії

Рада залишила українців у кредитній безнадії
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Олена Коробкова — виконавчий виректор НАБУ дала інтерв’ю виданню «Новое Время» щодо Законопроекту про створення єдиного кредитного реєстру при НБУ, який  відправили на доопрацювання.


Минулого тижня в Верховній Раді не вистачило голосів за створення в Україні державного кредитного реєстру на базі Національного Банку України, який зміг би розблокувати іпотечне та автокредитування, а також суттєво зменшити відсотки за такими позиками. Ініціатива більш ніж благородна та необхідна для банків та українців, та абсолютно небажана для приватних кредитних бюро.

Залежність банків від дорогих послуг кредитних бюро призводить до здорожчання собівартості кредитів, проте не вирішує основної проблеми. Як і раніше, банки не знають кого кредитувати, оскільки інформація про фінансову порядність однієї і тієї ж людини може кардинально відрізнятися в кожному кредитному бюро. Відповідно і кредитний рейтинг потенційного клієнта може в кожному банку коливатися від дефолтного до бездоганного. Та й у коректності, актуальності та повноті придбаної інформації ніхто до кінця все одно не міг бути впевнений.

Наявність кількох кредитних реєстрів також практично позбавляє клієнта можливості очистити своє добре ім’я, навіт, якщо він готовий довести, що виконав всі свої фінансові зобов’язання перед банком і заборгованості немає. Вирішити проблему міг би законопроект 7114-д, який застряв у коридорах парламенту.

Закладені в законопроекті норми передбачають, що банки щомісяця мають надсилати регулятору відомості про всі здійснені ними кредитні операції. Ця інформація збирається, аналізується і структурується в кредитному реєстрі НБУ. Натомість, банки могли б оперативно отримувати достовірну інформацію за помірною ціною про кожну конкретну людину або компанію, відповідно до запиту. За таким принципом державні кредитні реєстри діють в 91 країні світу. І це чудова альтернатива нині обмеженому і дорогому приватному ринку кредитних бюро.

До слова, саме приватні бюро кредитних історій намагалися через різні депутатські групи зобов’язати банки в обов’язковому порядку користуватися усіма бюро. Більше того, вимагали встановити для банків відповідальність за відмову співпрацювати з ними та подавати до них інформацію. Чи переслідували вони мету зменшити кредитні ризики банків, витрати клієнтів,  очистити ринок від непрацюючих кредитів і відновити кредитування? Дуже в цьому сумніваюся! Їх цікавлять тільки шкурні інтереси і прибутки. Для захисту яких вони, вже традиційно, починають маніпулювати правами людини і згадують про Конституцію.

Важливо, що в державному Кредитному реєстрі, згідно із законопроектом, українці потраплятимуть до списку боржників, тільки якщо винні банку суму понад 10 мінімальних заробітних плат, що сьогодні становить 320 тис. грн. І в разі погашення боргу – інформація автоматично видалялася б з реєстру.

На наше переконання, поріг боргу за діючими кредитами є доволі високим, і банки просили законотворців зменшити його до 50 тис. грн, що дало б повнішу картину потенційної фінансової чистоплотності клієнта. Проте, після тривалих перемовин погодилися і на цю суму. Аби лише в Україні було створене єдине достовірне джерело інформації для усіх учасників фінансового ринку. Компромісним також стало рішення забрати з переліку інформації, що надається, дані щодо освіти та місця роботи, щоб це не суперечило Конвенції про захист прав людини.За оцінками наших експертів, поява в Україні єдиного державного кредитного реєстру, який стане джерелом достовірної інформації для всіх учасників ринку, дозволила б знизити відсотки за позиками щонайменше на 2%. І це далеко не єдина користь від остаточного прийняття законопроекту в цій редакції.

На базі зібраної інформації НБУ зможе оперативніше реагувати на проблеми, які можуть виникнути у банків ще на ранній стадії. У перспективі все це має збільшити кількість повернених кредитів банкам та стимулювати зниження показників прострочених та безнадійних кредитів.

Також це стимулювало б самих українців відповідальніше і дбайливіше ставитися до своєчасного погашення своїх боргів. Тобто позичальник, розуміючи, що інформацію про його кредитну історію може бачити будь-який банк, буде зважувати свої можливості  щодо безконтрольного отримання позик.

Крім того, прийняття законопроекту було прописано в Меморандумі про економічну та фінансову політику, підписаному між МВФ та Україною в березні 2017 року в рмежахпрограми за Механізмом розширеного фінансування. На наше переконання, яке повністю збігається з думкою міжнародних експертів, поява такого реєстру при НБУ позитивно вплинула б на зменшення долі проблемних кредитів, у яких потопають українці та банки. І через які неможливе повноцінне відновлення кредитування більшого, ніж готівкові кредити, які не сприяють суттєвому зростанню добробуту українців.

Сподіваємося, що наші обранці все ж проголосують за створення Кредитного реєстру при НБУ і дадуть Україні шанс піти шляхом цивілізованого ринку кредитних послуг.

#новоевремя #оленакоробкова #еленакоробкова #думкабанкіраНАБУ #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни  #коробкова #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ