Курс валют: що відбувається?

Курс валют: що відбувається?
Олена Коробкова, НАБУ

Щойно з`являється натяк на послаблення гривні до долара, в нас поширюється маса чуток, прогнозів і можливих сценаріїв розвитку долі гривні. Цього разу тригером послужив напружений новинний фон, який сприяє поширенню у соцмережах та ЗМІ навіть відверто химерних гіпотез. І аби розвіяти міфи та теорії змови, опираючись на цифри та факти, спробую конструктивно роз`яснити ситуацію.

Що відбулося?

Останніми днями гривня повернулася до цінових рівнів річної давнини. Нагадаю, в січні минулого року курс коливався в діапазоні 28,0 – 28,4 гривні за долар США. Те, що надалі тривалий час упродовж минулого року курс гривні перебував у діапазоні 26 – 27 гривень за долар, було скоріше тимчасовим явищем, якому значною мірою допоміг рекордний врожай у поєднанні з високими цінами на продукцію аграрного сектору. За останні ж три місяці курс нормалізувався із прискоренням цього процесу в січні під тиском психологічних чинників.

Висновок: з точки зору розвитку ситуації в економіці нічого аномального не відбувається, однак настрої в інформаціному просторі все ж додають ситуативного тиску на поточну курсову динаміку.

Чинники, які на цей курс впливатимуть далі

Один із таких чинників – витрати за державним боргом в іноземній валюті (зовнішній борг, а також валютні ОВДП).І забігаючи наперед, одразу зазначу – цьогоріч Україну очікують дещо менші виплати за валютним боргом, порівняно з 2021-м. У 2021 році було 11,5 млрд доларів США із піком виплат у 3,9 млрд у ІІІ кварталі. У 2022 році ж планується 9,3 млрд доларів США виплат із піком у 3,2 млрд також у ІІІ кварталі року.

Виплати за валютним боргом залишатимуться вагомою складовою платіжного балансу й у поточному році. Проте на курс ці виплати впливатимуть не самі по собі, а в поєднанні з іншими складовими, тому в контексті курсової динаміки важливо розглядати платіжний баланс загалом.

Наразі цього року ми очікуємо деякого погіршення платіжного балансу, порівняно з 2021-м, що буде зумовлено двома ключовими чинниками. Перший – більший торговельний дефіцит через зростання імпорту та зниження цін на основні позиції українського експорту. Другий – менші припливи капіталу в умовах посилення монетарної політики ключовими світовими регуляторами та зростання ставок за "безпечними" боргами розвинених країн.

Крім того, додаткові складнощі на початку року виникають через поточний інформаційний фон. До речі, за таких обставин чинна програма МВФ особливо важлива для України, отже, маємо докласти максимальних зусиль для втілення реформ, передбачених меморандумом із Фондом.

Паралельно ми спостерігаємо за процесом валютної лібералізації.

Нацбанк поступово знімає або пом'якшує обмеження, відповідно до прогресу реформ і ситуації, що складаються на валютному ринку. Нацбанк уже довів те, що він вміє знаходити такі заходи щодо лібералізації, які не впливають істотно на баланс і не руйнують його.

Очікується, що регулятор рухатиметься в міру готовності ринку і далі зніматиме обмеження. Водночас ці заходи завжди порівнюватимуть із можливим ефектом, таким чином вони не призводитимуть до розбалансування ринку.

І власне, до чого це все призведе?

Ще в жовтні учасники банківського консенсус-прогнозу, організованого НАБУ, спрогнозували середньорічний обмінний курс гривня-долар у 2022 році на рівні 28,50 грн/долар. Якщо прибрати ситуативний вплив негативного інформаційного фону на початку року, то фундаментальні чинники істотно не змінилися.

Отже, цього року учасники ринку очікують помірного послаблення гривні через певне погіршення платіжного балансу. При цьому НБУ продовжує у відповідь на прискорену інфляцію проводити послідовну та зрозумілу монетарну політику, країна скоротила дефіцит бюджету та співвідношення боргу до ВВП, триває співпраця з МВФ та іншими міжнародними партнерами – все це допомагатиме зберігати фінансову стабільність загалом.

Також відзначу ефективну роботу НБУ щодо згладжування тимчасових дисбалансів на валютному ринку – він не "гне" курс усупереч економічним трендам, але прибирає лише пікові викиди валюти або гривні в певні дні. Це у свою чергу додає прогнозованості ринку та впевненості його учасникам.