Агрокредитування: яким був рік і чого очікувати найближчим часом?

Агрокредитування: яким був рік і чого очікувати найближчим часом?
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Про динаміку агрокредитування та нереалізований кредитний потенціал у сільському господарстві повідала онлайн-ресурсу AgroPortal.ua виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Для банківського сектору 2017 рік у чомусь став переломним - нежиттєздатні банки вже залишили ринок, живі - в повній мірі сформували резерви під проблемні кредити і наростили капітал, уперше з 2014 року система вийшла в прибуток.

Поліпшення фінансового стану банків на тлі макроекономічної стабілізації, а також періодичний надлишок ліквідності створили передумови для обережного відновлення кредитування.

Серед усіх галузей сільське господарство одним з перших відчуло результати цього відновлення - за 11 місяців 2017 року портфель гривневих кредитів аграріям виріс на 22,7% (до 46,8 млрд грн). Обсяг кредитів в іноземній валюті за той же період скоротився, що не завадило банкам показати загальне зростання портфеля агрокредитів майже на 9% (до 60,3 млрд грн).

Також важливо відзначити, і цього поки немає в статистиці, що особливий інтерес банкіри стали виявляти до малих і середніх господарств. На відміну від деяких холдингів, невеликі агрокомпанії і фермери в розпал кризи показали дивовижну стійкість і продемонстрували здатність обслуговувати кредити. За даними окремих банків, які обізнані з історією кредитування аграріїв сегмента МСБ, проблеми з поверненням кредитів мають від 0 до 10% таких позичальників. Це особливо вражає на тлі загального показника непрацюючих кредитів підприємствам, який у серпні 2017 року досяг рекордних 59,1% (до грудня знизився до 56,5%).

З урахуванням скорочення сукупного портфеля банківських кредитів юридичним особам на 1,1% за 11 місяців 2017 року динаміка агрокредитування здається непоганою. Проте, нереалізований поки кредитний потенціал в сільському господарстві залишається величезним.

Так, більшість нових кредитів як і раніше видається для поповнення оборотних коштів на строк до 1,5-2 років, тобто фінансуються в основному сезонні польові роботи. З боку аграріїв-МСБ з'явився певний інтерес до інвестицій в техніку і обладнання, але про повноцінну модернізацію і відповідні обсяги попиту на інвесткредити говорити поки не доводиться.

Крім того, вузьким залишається коло здатних співпрацювати з банками фермерів. У цьому сегменті (як і раніше) дуже поширене ведення бізнесу в тіні - значна частина врожаю продається за готівку, звітність далека від реальності, а земля часто обробляється без офіційного оформлення та реєстрації оренди.

Кредитувати таких клієнтів без загрози санкцій від НБУ банки не можуть - стандарти оцінки ризику і фінансового моніторингу за останні пару років підняті на дуже високий рівень.


При цьому в «білому» сегменті, який не приховує виручку і має адекватну звітність, проблема недофінансування посівної і збиральної кампаній втратила звичну гостроту. Цьому сприяла низка чинників:
- кілька сприятливих років без масових втрат врожаю;
- пропозиція кредитів і інших фінансових продуктів від банків зростає;
- багато господарств накопичили певні фінансові резерви на випадок відкриття ринку землі.

Зростання конкуренції серед фінустанов на цьому ринку (в тому числі прихід нових активних гравців) вже призвів до спрощення умов надання кредитів аграріям окремими банками (встановлення менш жорстких вимог по заставі, необов'язковість страхування майна або врожаю тощо).

«Обережні» тенденції 2017 року, найімовірніше, будуть продовжені і в 2018-му - поступове зростання обсягу кредитів, збільшення пропозиції альтернативних фінансових продуктів (гарантій, авалювання векселів, аграрних розписок), а в разі зменшення інфляційних ризиків - і зниження процентних ставок у другій половині року.

У той же час «великий ривок» не зробити без рішення базових проблем - законодавчого посилення захисту прав кредиторів і відкриття ринку землі. На жаль, ключові законопроекти в сфері захисту прав кредиторів були провалені парламентом, а мораторій на продаж с/г землі продовжено ще на рік.

Відсутність реальних реформ сильно обмежує можливості зростання як кредитування, так і продуктивності сільського господарства в цілому.

#агропорталюа #оленакоробкова #еленакоробкова 

#думкабанкіраНАБУ #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни #коробкова #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ