Кредитному реєстру в Україні бути

Кредитному реєстру в Україні бути
Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ

Учора український парламент 226 голосами "за" проголосував за створення в державі єдиного Кредитного реєстру при НБУ.

За прогнозами аналітиків НАБУ, від схвалення цього законопроекту Україна отримує багато переваг:

  • розблокується іпотечне та авто кредитування;
  • зменшаться відсотки за кредитами;
  • зменшаться ризики активних операцій;
  • створюється єдине достовірне джерело інформації для всіх учасників фінансового ринку.

Банківська спільнота вітає створення Кредитного реєстру, оскільки використання інформації з цього переліку призведе до посилення банківського регулювання та нагляду, враховуючи нагляд на консолідованій основі, а також посилить управління кредитним ризиком у банках.

Але, в будь-якому випадку, не йдеться про заміну бюро кредитних історій, адже у них своя місія і набагато ширші функції, ніж у Кредитного реєстру.

Ми впевненні, що створення єдиного Кредитного реєстру вирішить головне питання – банки зрозуміють, кого кредитувати. Адже зараз на ринку ситуація така, що в різних банках інформація про фінансову порядність однієї і тієї ж людини кардинально відрізняється: відповідно і кредитний рейтинг потенційного клієнта може в кожному банку коливатися від дефолтного до бездоганного.

Ще однією перевагою для пересічних громадян є те, що клієнтам буде дуже просто боронити своє добре ім’я, бо зараз громадянинові не потрібно буде звертатись до кількох кредитних бюро (як було раніше), а зробити одне звернення та довести, що виконав усі свої фінансові зобов’язання перед банком і заборгованості немає.

Закладені в законопроекті норми передбачають, що банки щомісяця будуть надсилати регулятору відомості про всі здійснені ними кредитні операції. Ця інформація збирається, аналізується і структурується у Кредитному реєстрі НБУ. І, коли цей закон набере чинності, банки зможуть оперативно отримувати достовірну інформацію за помірною ціною про кожну конкретну людину або компанію - відповідно до запиту. Тим паче, що саме за таким принципом державні кредитні реєстри діють у 91 країні світу.

Важливо, що в державному Кредитному реєстрі, згідно із законопроектом, українці потраплятимуть до списку боржників, тільки якщо винні банку суму понад 100 мінімальних заробітних плат, що сьогодні становить 372 тис. грн. І, в разі погашення боргу, – інформація автоматично видалятиметься з реєстру.

За оцінками наших експертів, поява в Україні єдиного державного Кредитного реєстру, який стане джерелом достовірної інформації для всіх учасників ринку, дозволила б знизити відсотки за позиками щонайменше на 2%. І це далеко не єдина користь від остаточного прийняття законопроекту в цій редакції.

На базі зібраної інформації НБУ зможе оперативніше реагувати на проблеми, які можуть виникнути у банків ще на ранній стадії. У перспективі все це має збільшити кількість повернених кредитів банкам та стимулювати зниження показників прострочених та безнадійних кредитів.

Також це стимулювало б самих українців відповідальніше і дбайливіше ставитися до вчасного погашення своїх боргів. Тобто позичальник, розуміючи, що інформацію про його кредитну історію може бачити будь-який банк, буде враховувати свої можливості  щодо безконтрольного отримання позик.

Крім того, прийняття законопроекту було прописано в Меморандумі про економічну та фінансову політику, підписаному між МВФ та Україною в березні 2017 року в рамках програми за Механізмом розширеного фінансування. На наше переконання, яке повністю збігається з думкою міжнародних експертів, поява такого реєстру при НБУ позитивно вплине на зменшення частки проблемних кредитів, у яких потопають українці та банки. А це, в свою чергу, дасть старт відновленню повноцінного масштабного кредитування вітчизняної економіки. Тому дякую парламенту, НБУ, Мінфіну та усім, хто підтримав цей дуже важливий законопроект для держави, спільно зробивши великий крок до відновлення кредитування.