Парламент дозволив злиття банків за спрощеною процедурою

Парламент дозволив злиття банків за спрощеною процедурою
Верховна Рада України прийняла в другому читанні та в цілому проект Закону № 6010 «Про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків». За важливий для банківської сфери законопроект, який здатний вирішити нагальні проблеми малих та середніх банків, проголосувало 253 депутата. Наразі банкіри очікують, що документ підпише Президент України вже найближчим часом

Прийняття законопроекту вирішує одразу кілька проблем. В першу чергу, він суттєво спрощує процедуру капіталізації фінустанов. Це питання особливо актуальне для 42 банків (станом на 1 січня 2017 року), яким в разі його неприйняття було б важко встигнути привести статутний капітал у відповідність з установленим графіком НБУ.

«Минув рівно місяць: день у день з моменту розгляду цього законопроекту і його прийняття в першому читанні. Цей довгоочікуваний закон свідчення того, що за потреби Верховна Рада може ефективно працювати з банківської спільнотою і оперативно підтримувати законодавчі ініціативи, необхідні для успішного фінансового розвитку країни. Закон стане реальною допомогою банкам, статутний капітал яких сьогодні менший за 200 млн. грн.», - зауважила Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ.

Згідно з попереднім графіком докапіталізації, затвердженим Національним банком два роки тому, мінімальний розмір статутного капіталу всіх банків вже мав сягати 300 млн. грн. Проте минулого року НАБУ за участі профільного комітету ВРУ вдалося переконати регулятора в необхідності пом'якшити графік до 200 млн. гривень і продовжити строки обов’язкової докапіталізації до 7 липня 2017 року. До цієї дати банки повинні залучити в капітал додаткові кошти або об'єднатися з іншими. І тепер ця процедура стає значно коротшою і простішою, без зайвої бюрократизації, адже з прийняттям закону термін проведення процедури об’єднання/злиття банків з 1,5 року орієнтовно скоротиться до 3 місяців.

Крім того, з прийняттям закону стає можливим врегулювати питання, пов'язані з припиненням банківської діяльності без ліквідації юридичної особи. Тобто банки, які не встигають докапіталізавутися, можуть залишити банківський ринок без навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Мова йде про кошти фізичних осіб, які становлять 28,5 млрд. грн. і 49,4 млрд. грн. - юридичних осіб. Така норма є новаторською, оскільки раніше така можливість в законодавстві була відсутня.

Також крім введення спрощеної процедури злиття банків, закон передбачає і такий важливий момент, як безперервність обслуговування клієнтів банку, протягом всієї процедури реорганізації.

Дія закону «Про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків» розрахована до 1 серпня 2020 року. До цього періоду пропонується зменшити строки розгляду документів та оптимізувати процедури капіталізації та реорганізації банків шляхом приєднання.

Нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи», прийнятий Верховною Радою у липні 2014-го року, встановлює для новостворюваних банків мінімальний розмір статутного капіталу в 500 млн. грн. Відповідно, для діючих банків обов’язковим є збільшення статутного капіталу до цієї суми до 2024 року.