Питання реформування системи виконання судових рішень та діяльності приватних виконавців

26 та 30 жовтня 2017 року, у Чернігові та Хмельницькому було проведено круглі столи, присвячені питанням реформування системи виконання судових рішень та діяльності приватних виконавців. Організатори – Асоціація правників України (АПУ) спільно з Проектом Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» та Міністерством юстиції України, за підтримки Незалежної асоціації банків України (НАБУ). В межах заходів було обговорено перспективи та недоліки реформи системи виконання судових рішень та діяльність і самоуправління приватних виконавців.

В роботі круглих столів взяли участь іноземні експерти, представники державних органів, банківської та юридичної спільноти, приватні виконавці й науковці.

Під час круглого столу у м. Хмельницькому, 26 жовтня 2017 року, Катілін Попов, приватний виконавець із Болгарії та Ельміра Міцкєне,спеціаліст із автоматизованої системи виконавчого провадження Литовського центру регістрів, поділилися своїм досвідом із українськими виконавцями. Катілін Попов розповів про болгарську практику функціонування інститутів державних та приватних  виконавців. Досвідом практичного функціонування приватних виконавців у Литві поділилася Ельміра Міцкєне. З особливостей литовської системи приватного виконання рішень пані Міцкєне навела приклад наявності вартісної страховки особистої відповідальності виконавців, відсутності публічної реклами, надання послуги медіації та констатації юридичного факту.

30 жовтня 2017 року був проведений подібний круглий стіл у м. Чернігів.  Дамір Сіте, судовий виконавець при Вищому господарському суді м. Суботиця, Сербія, розповів про шлях Сербії у реформуванні інституту державних виконавців. Наразі в Сербії діє система приватних виконавців і показники виконання рішень значно покращились. Якісні зміни відбулись і у процесі досудового врегулювання спорів, адже люди збагнули невідворотність виконання зобов’язань. Пан Сіте підкреслив, що у цього успіху дві складові: якісний закон із чіткою та прозорою процедурою та реальний доступ виконавця до майна, на яке можна накласти стягнення без порушення базових прав боржника.

Приватні виконавці зі своєї сторони окреслили низку проблем, з якими вони стикаються на практиці: передача справ від державних виконавців, питання організації інститутів самоврядування, недосконалість законодавства тощо.

Загалом, питання, що піднімалися на круглих столах спонукали учасників та доповідачів до активної та жвавої дискусії. У ході обговорення було висловлено ряд побажань та рекомендацій стосовно удосконалення роботи приватних виконавців.