
У понеділок, 3 липня, за ініціативою Національного банку України та інформаційною підтримкою НАБУ відбулася робоча зустріч щодо запровадження МСФЗ 9, а саме, банки обговорили питання нового Плану рахунків та Інструкції з бухгалтерського обліку фінансових інструментів
На заході були присутні профільні фахівці Департаментів обліку, методології, нагляду та інспекційних перевірок банків Національного банку, експерти з аудиту провідних аудиторських компанії та інші зацікавлені сторони.
Під час обговорення було порушено питання щодо характеристики балансових рахунків з обліку нарахованих процентних доходів ХХХ8 (друга група) та запропоновано залишити характеристику цих рахунків АП (активно-пасивними). Це і стало предметом жвавої дискусії.
Регулятор схиляється до того, що відповідно до концепції дисконтування МСФЗ 9 при розрахунку збитків, що очікуються для знецінених кредитів, корегування процентного доходу повинно проводитися в кореспонденції з балансовими рахунками сформованих резервів за знеціненими кредитами. Але даний підхід потребує великих додаткових зусиль, коштів та часу для переналагодження працюючих IT-систем банків.
З боку учасників зустрічі звучали аргументи як на підтримку змін, так і за те, щоб залишити характеристики рахунків нарахованих процентних доходів активно – пасивними.
Комітет НАБУ з питань оподаткування та обліку активно співпрацював з банками в процесі підготовки пропозицій до проекту Плану рахунків. При Комітеті створено робочу групу з 13 банків, що надавали експертну оцінку пропозиціям від банків - членів. За результатами проведеної роботи до НБУ було надіслано документ.
Крім того, на зустрічі розглядалося питання доцільності виключення описової частини МСФЗ, щоб тим самим залишити для банків лише схеми бухгалтерських проводок. Проте більшість банків погодилося з тим, що описову частину залишити необхідно, оскільки нормативний документ НБУ потрібен при проходженні перевірок податковими органами.
За відгуками учасників зустрічі, такі спільні наради допомагають всім, хто залучений до процесу впровадження нових концепцій МСФЗ 9, тому що в конструктивному діалозі народжується істина.
НАБУ дякує регулятору за можливість спільного обговорення питань, які вважаються системно важливими та сподівається на прийняття зваженого рішення за існуючими проблемними питаннями.
Комітет з питань оподаткування та обліку – один із постійно діючих Комітетов НАБУ . Голова Комітету – Міхайльо Вікторія. Координатор – Косточкіна О.
Інші статті розділу
16.05.2022
05.09.2022