Платіжний баланс зведений з профіцитом

У жовтні поточний рахунок був зведений з дефіцитом в 408 млн. дол., що більш ніж в два рази вище дефіциту в жовтні минулого року (180 млн. Дол.). У порівнянні з вереснем (-901 млн. дол.), дефіцит помітно знизився, оскільки тоді здійснювалася виплата купона по реструктуризованих єврооблігаціями.

Експорт товарів продовжив зростати високими темпами, але трохи сповільнилося - з 18,3% у вересні до 16,7%. Зростання експорту продовольчих товарів скоротилося з 22,5% до 11,6% на тлі зниження світових цін на деяку продукцію (цукор, вершкове масло) і більш низький урожай кукурудзи. З іншого боку, світові ціни на металургійну продукцію зросли, що призвело до прискорення зростання експорту металургійної продукції з 7,6% до 23,4%. Тим часом, зростання імпорту товарів прискорилось з 20,6% у вересні до 22,4% в жовтні. Економічне зростання і високий попит з боку аграріїв зумовили високі темпи зростання імпорту продукції машинобудування (+ 33%) та хімічної промисловості (+ 29,4%). Крім того, дефіцит вугілля на внутрішньому ринку і зростання цін сприяли зростанню імпорту мінеральних продуктів (+ 30,3%). Баланс торгівлі послугами традиційно зведений з профіцитом (245 млн. дол.). Рахунок первинних доходів був практично збалансованим, тоді як профіцит вторинних доходів збільшився з 261 млн. дол. у вересні до 312 млн. дол. в жовтні в результаті збільшення грошових переказів в Україну.

Фінансовий рахунок був зведений з профіцитом в 563 млн. дол. у жовтні. Приплив прямих іноземних інвестицій залишається досить низьким (65 млн. дол.), що свідчить про все ще слабкий інтерес до України з боку іноземних інвесторів. Проте, практично всі кошти були спрямовані в реальний сектор економіки, а не в банківський на докапіталізацію, як це було раніше. У жовтні, банки купували валютні ОВДП (0.2 млрд. дол.), а клієнти банків скоротили свої зобов'язання перед нерезидентами на 0,5 млрд. дол. Внаслідок сезонного зростання девальваційних очікувань, скорочення валюти поза банківським сектором знизилося до 8 млн. дол. у жовтні, через великих виплат за довгостроковими кредитами (481 млн. дол.), відтік боргового капіталу з реального сектора склав 460 млн. дол.

У січні-жовтні дефіцит поточного рахунку досяг 3,3 млрд. дол., що на 0,4 млрд. дол. вище ніж в минулому році. Експорт та імпорт товарів показали високі темпи зростання - на 20,3% і на 22% відповідно. Тим часом, фінансовий рахунок накопичив профіцит у розмірі 5,3 млрд. дол., в результаті чого, платіжний баланс був зведений з профіцитом у 2,1 млрд. дол.

Курс USD/UAH продовжив зростання минулого тижня, і подолав позначку 27,00. Зростання тиску на валютному ринку було пов'язане зі збільшеним попитом з боку імпортерів. Крім того, дозвіл на виведення дивідендів, нарахованих до 2013 року (в розмірі до 2 млн. дол. на місяць), ймовірно, також могло сприяти зростанню попиту на валюту. В результаті, в п'ятницю, 1 грудня, торги закінчилися на рівні USD/UAH 27,11 / 27,15. Тиск на валютному ринку може вирости в грудні на тлі інтенсифікації процесу освоєння коштів з держбюджету. Крім того, через репатріацію дивідендів, ми спостерігаємо підвищений попит на валюту на початку кожного місяця.

Нагадаємо: 28 листопада Міністерство фінансів провело черговий аукціон з розміщення ОВДП та оновило графік розміщень ОВДП. У грудні будуть пропонуватися тримісячні облігації, що складе конкуренцію тримісячним депозитними сертифікатами НБУ. Цього разу пропонувалися 11 різних паперів - гривневих і валютних з можливістю дострокового погашення. Гривневі облігації не були популярними - була подана тільки одна заявка на три роки, однак з огляду на маленький обсяг (380 тис. грн.), Мінфін вирішив не задовольняти її. На валютні облігації попит був набагато вище. Було запропоновано 7 паперів з термінами погашення з 3 квітня по 29 травня 2019 року. На всі папери був попит, і він був задоволений в повному обсязі. В результаті, бюджет отримав 575,1 млн. дол. Мінфін встановив однаковий рівень прибутковості для всіх валютних облігацій на рівні 3,85%.

#новиниНАБУ #макроекономічнийаналізНАБУ #фінанси #економікаУкраїни #економіка #незалежнаасоціаціябанківукраїни #шпек #коробкова #прес-центрНАБУ #асоціаціяНАБУ #мінфін #НБУ #аналітика