Рада НАБУ обговорила заходи для зменшення негативного впливу коронакризи на діяльність банків

Рада НАБУ обговорила заходи для зменшення негативного впливу коронакризи на діяльність банків

15.04.2020 року відбулося засідання Ради НАБУ у форматі відеоконференції. Керівники банків обговорили найбільш чуттєві питання, що постали перед банківськими установами у зв’язку з обмежувальними заходами, що введені для протидії поширенню COVID-19.

Банки, як і весь бізнес, вже відчувають наслідки карантину – активно працюють з клієнтами, регулятором, Кабміном та Парламентом для пошуку збалансованих рішень з урахуванням інтересів усіх учасників правовідносин, забезпечення стабільної роботи банківського сектору і подолання бізнесом сьогоднішньої складної ситуації з найменшими втратами.

Україна спроможна це зробити, однак без підтримки міжнародних партнерів, ризики для економіки суттєво зростають. Тому, банкіри вчергове підкреслили необхідність прийняття законопроекту № 2571-д як запоруки продовження співпраці України і МВФ для забезпечення макрофінансової стабільності та фінансування антикризових заходів.

Під час засідання обговорили низку системних питань, у т.ч. щодо підтримки ліквідності банків та рефінансування (за необхідності), зокрема щодо розширення можливостей залучення банками рефінансування під заставу ОВДП, а також підвищення привабливості вкладень в ОВДП. Аналізувались потенційні наслідки тривалого карантину та його вплив на капітал банків, банківська спільнота у постійному діалозі з регулятором щодо превентивних заходів для мінімізації впливу негативного сценраію, у т.ч. шляхом пом’якшення вимог до нормативів Н2 та Н3.

Декілька тижнів тому, на початку карантинних заходів, банківська спільнота дуже швидко відреагувала, сформувавши пул чуттєвих питань та направивши відповідні пропозиції НБУ, що у результаті збалансувало ситуацію та забезпечило можливість банків безперебійно обслуговувати клієнтів. Сьогодні ми пильно стежимо за ситуацією, вивчаємо різні аналітичні прогнози та напрацьовуємо разом з регулятором необхідні заходи, щоб бути готовими до будь-якого розвитку подій. І якщо перша хвиля наступаючого цунамі вже погашена, то наразі вся увага прикута до рішень держави, що вже найближчим часом визначать вектор руху економіки. У цій ситуації завдання банків – зберегти інвестиційний потенціал, підтримати клієнтів, забезпечити належний сервіс банківських операцій. Тому НАБУ, враховуючи різні аналітичні джерела, аргументи та прогнози експертного середовища, продовжить діалог з Нацбанком для формування інструментів, що забезпечать виживання банківського сектору та бізнесу за будь-якого сценарію.

Окрему увагу приділили питанню щодо недопущення погіршення кредитного портфелю банків, створення умов для запровадження кредитних канікул та реструктуризації кредитів. Узгоджено позицію щодо необхідності глибокого аналізу фінансового стану позичальника та встановлення причинно-наслідкового зв’язку зниження його платоспроможності внаслідок запровадження карантину для прийняття рішення банком щодо надання пільгового режиму в обслуговуванні кредиту.

Банки турбує питання звітності, особливо це стосується перенесення терміну подання «Звіту про підзвітні рахунки» відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки (FATCA), а також строків подання звітності в форматі XBRL. НАБУ вже працює над питанням щодо перенесення встановлених строків, адже в умовах запроваджених обмежень, банки не мають можливості сконцентруватись на належному впровадженні цих вимог.

Торкнулися питання стрес-тестів в розрізі ПП НБУ № 46 від 03.04.2020р. Враховуючи, що регулятор змінив підходи щодо застосування стрес-сценарію у зв’язку із наслідками поширення COVID-19, НАБУ додатково опрацьовує із банками питання щодо впливу зазначеної постанови на діяльність банків.

Багато питань стосувалось практичних аспектів роботи банків, у т.ч. дистанційної взаємодії, ідентифікації, верифікації клієнтів, укладання договорів, віддаленої роботи, у т.ч. діджиталізації процесу обміну інформацією із Пенсійним фондом України для зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки отримувачів.

Також обговорили вимоги окремих місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо покладення на банки України та їх установи, які розташовані на відповідній адміністративній території, обов’язку систематичного (кожні 2 години) проведення на період карантину низки профілактичних заходів, у т.ч. дезінфекції банкоматів і терміналів, розташування біля них деззасобів та засобів індивідуального захисту (рукавичок) і т.ін. Не заперечуючи проти необхідності виконання необхідних заходів для протидії COVID-19, банки, тим не менш, звернули увагу на практичну неможливість реалізації подібних вимог, враховуючи розгалуженість мережі АТМ, які, в переважній більшості, розташовані поза межами банківських відділень. Щодо означеного питання прийнято рішення звернутись до відповідних державних органів для напрацювання раціонального підходу щодо необхідних заходів зі сторони банків для протидії поширенню COVID-19.

Підсумовуючи засідання, банкіри відмітили готовність банківської системи протистояти викликам сьогодення, забезпечити безперебійну роботу банківських установ, необхідність щоденного моніторингу та формування шляхів вирішення проблемних питань і постійного діалогу з регулятором та іншими державними органами для збереження контролю над ситуацією.