
31.03.2021 року відбулося чергове розширене online засідання Ради НАБУ за участю Голів профільних Комітетів та Visa.
Засідання було присвячене обговоренню ризиків законодавчого обмеження плати інтерчейндж і комісії за еквайринг, а також проблематики ухвалених у 1-му читанні ПЗУ про реструктуризацію валютних кредитів.
Банківський сектор, як і інші представники бізнесу, наполягає на неприйнятності запровадження в Україні цінового регулювання комісій інтерчейндж та еквайринг, яке матиме негативні наслідки для розвитку безготівкових платежів та перекреслить багаторічні зусилля учасників ринку та держави в напрямку розбудови cashless економіки.
Банки, спільно з основними міжнародними платіжними системами, висловлюють сподівання та наміри щодо розвитку та модернізації платіжної інфраструктури, продовження міграції від готівкового до безготівкового обігу в економіці, а також збільшення доступності фінансових сервісів для всіх верств населення. У зв’язку з цим було прийнято рішення про підписання відповідного Меморандуму про порозуміння, згідно якого кожен підписант самостійно та добровільно, відповідно до чинного законодавства України, докладе зі свого боку зусиль для зниження комісії Інтерчейндж в Україні, а також підвищення ефективності еквайрингу і зниження розміру маржі між комісією за еквайринг в Україні та комісією Інтерчейндж стосовно платіжних продуктів до рівня 0,5%.
Рада НАБУ запрошує регуляторів, рітейлерів та інших зацікавлених сторін приєднатися до підписання Меморандуму та підтримати активізацію розвитку безготівкової економіки в Україні на прозорих, чесних та збалансованих економічних засадах та принципах.
Стосовно ухвалених у 1-му читанні законів про реструктуризацію валютних кредитів, банківська спільнота спільно з бізнес спільнотою, представленою ЕВА, АСС та FLIFI, продовжуватиме наполягати на зміні пропонованих у законопроектах №4475 та №4398 підходів до реструктуризації валютних кредитів, які є економічно не виваженими, юридично сумнівними та прогнозовано недієвими на практиці. Зазначені ПЗУ нівелюють права кредиторів, повністю перекладаючи на них відповідальність (і збитки) за невиконання боржником своїх зобов’язань.
Підводячи підсумок засідання, Голова Ради НАБУ Роман Шпек зазначив, що найближчим часом на розгляд Ради НАБУ будуть також винесені питання, пов’язані з підготовкою нових напрямків діяльності та вирішення інших стратегічних питань роботи НАБУ.