Рейтинг життєздатності банків-2018

Рейтинг життєздатності банків-2018

Mind представляє чергове оновлення рейтингу життєздатності українських банків. Радикальних змін не відбулося. Втім, варто відзначити, у цілому фінансові показники покращились, що свідчить про поступове оздоровлення банківської системи.

Лідером залишився Райффайзен Банк Аваль, він вперше за історію рейтингу банків Mind отримав максимальну оцінку в 5 зірок. Група лідерів також розширилась, до неї увійшов польський Кредобанк. Також у цій групі ІНГ банк Україна, «Креді Агріколь», СЕБ Корпоративний банк, Сітібанк та Укрсиббанк.
 

Серед аутсайдерів лишився лише ВТБ банк. Банк «Кредит Дніпро» покращив свої позиції – з 2 до 2,5 зірок. Історія рейтингу свідчить про те, що банки з невисоким рейтингом ніколи не банкрутували протягом року, після того як їхня оцінка у рейтингу банків покращувалась. Оцінка жодного з оцінюваних банків не погіршилась. А це – найбільш надійний показник  «ризику неплатоспроможності».

Банківський сектор дійсно пережив середину 2018 року без особливих потрясінь, чому сприяла низька інфляція та стабільність національної валюти. Але старі проблеми, накшталт, низький захист прав кредиторів – тобто юридичні можливості ефективної роботи банків з недобросовісними позичальниками – не дозволяє банкам нарощувати кредитування. 

Основою фондування для банків залишуються внутрішні ресурси, кошти клієнтів перевищують 80% загальних зобов’язань сектору. «Це також створює певні ризики ліквідності у разі настання зовнішнього шоку – залучені на внутрішньому ринку ресурси короткі. Банки повинні тримати достатній обсяг високоякісних ліквідних активів, щоб мати змогу повністю виконувати свої зобов’язання навіть в умовах стресових сценаріїв», робив висновок НБУ у своєму червневому звіті про «фінансову стабільність».

Опитані аналітики банків також вважають, що банківська система пройшла період переформатування та пристосування до нових умов.

«Особливо це більш помітно у сегменті іноземних банків із західним капіталом. Тому, беручи до уваги, що етап докапіталізації і значних витрат на резервування та списання непрацюючих активів завершився, банки починають знову зосереджувати свої зусилля на високоприбуткових операціях або операціях з низьким ризиком», – підкреслив провідний економіст блоку фінансових ринків Креді Агріколь Банку Олександр Печерицин.

Банкіри відмічають, що зараз високими темпами починає відновлюватись споживче кредитування, в сегментах кредитів готівкою, а також кредитних карток. У загальному обсязі виданих кредитів ця тенденція поки що непомітна. Обсяг виданих кредитів фізособам за ІІ квартал зріс лише на 2,3%, до 179,5 млрд грн.  Темпи приросту портфеля кредитів рік до року зберігається на рівні 40% Тоді як обсяг кредитів юридичним особам знизився майже на 1%.

alt


Найбільший приріст виданих кредитів населення у відсотках – у банках Тігіпка Таскомбанку та Універсалбанку: на 20% до 1,08 млрд грн та 16,4% до 3,5 млрд грн відповідно. Це пов’язано як з активною рекламною кампанією, так і з розвитком інтернет-банку Монобанк, де основний продукт – кредитна лінія за картковими рахунками.

За оцінкою НБУ, нові кредити забезпечують лише 1.6% загальних споживчих витрат.

У кількісному розрізі найбільше зростав Приватбанк – на 1,67 млрд грн, Ощадбанк на 0,6 млрд грн та Альфа-Банк – на 0,9 млрд грн. Хоча інший банк, що належить «Альфі» – Унікредіт/Укрсоцбанк – зменшив кредитний портфель на 1,4 млрд грн.

Попри зростання активів, сами кредитування суб’єктів господарської діяльності продовжує знижуватись і хоча загальна цифра падіння – всього 1,5%, для деяких банків це означає відсутність видачі нових кредитів. На загальні цифри суттєво впливають списання кредитів та формування резервів за старими кредитами.

Серед учасників рейтингу найбільше відносне «схуднення» кредитного портфелю відбулось у Укрсоцбанку – на 3,2 млрд грн, або 25%. Також скорочували портфелі державні Ощадбанк та Укргазбанк – падіння портфелю на 6,4 та 1,5 млрд грн відповідно. 

Топ-5 банків за абсолютним приростом кредитного портфелю юридичних осіб

alt


В системі зберігається дуже висока частка непрацюючих кредитів – 56,2%. Але банки готови кредитувати чесний та надійний бізнес. За оцінкою центробанку, кредити позичальникам, що не допускали дефолтів, зростають на понад 20%

Топ-5 банків за абсолютним падінням кредитного портфелю юридичних осіб

alt


Банки продовжують інвестувати у цінні папери, в тому числі державні, адже така діяльність досі приносить високу дохідність за низьких ризиків. Обсяг таких вкладень зріс за ІІ квартал на 5,8%.

Варто відзначити поступове повернення довіри, а відповідно, і коштів населення, до банківської системи – обсяг коштів фізосіб в системі зріс за ІІ квартал на 3,6% – до 492 млрд грн.

alt

«Сьогодні банки залучають на обслуговування клієнтів не продуктовими пропозиціями, а вартістю продуктів у співвідношенні з наданим сервісом: наскільки якісно обслуговує банк, наскільки швидко приймається рішення з того чи іншого питання», – ділиться секретом росту заступник голови правління ПУМБ з корпоративного бізнесу Олексій Волчков.

Топ-5 банков за абсолютним приростом коштів населення

alt

Серед негативу – значно зменшились з початку року розраховані НБУ показники рентабельності активів та капіталу в цілому по системі.


alt


Методика рейтингу

Рейтинг життєздатності банків ─ інформаційний проект оцінки надійності найбільших фінустанов України. До рейтингу потрапили банки, ринкова частка яких перевершує 0,3% від усіх платоспроможних банків.

Він враховує найважливіші фактори фінансової стійкості, які можна розрахувати на основі публічної інформації для платоспроможних банків. Цього разу методику було значно доповнено – НБУ почав оприлюднювати економічні нормативи діяльності банків.

Так, у розрахунку фактору «достатності» капіталу враховується значення нормативу Н2. При розрахунку рівня проблемності кредитів враховуються нормативи Н7-Н9. У розрахунку ліквідності також враховані показники нормативів НБУ Н4-Н6, найбільша вага надається фактору, що має найменше значення. У розрахунку також тепер враховується норматив ризику загальної відкритої валютної позиції.

Здатність банку переживати періоди системних дисбалансів визначається як загальна сума балів факторів стабільності ─ від 1 до 4, зважених на важливість кожного фактора ─ від 0 до 1. Залежно від загального заліку банк отримує певну кількість зірок – від 0,5 до 5.

Джерела даних: показники фінансової звітності, опубліковані на офіційних сайтах АУБ, НБУ і на корпоративних сайтах банків, що беруть участь у рейтингу. Для визначення фактора «Підтримка та ризики власників» використовується офіційна інформація НБУ про власників істотної частки банку, а також дані інформагентств та інформація Mind.

Під час підготовки методики рейтингу беруться до уваги фактори, що визначають життєздатність банків:

  1. Достатність капіталу.
  2. Якість кредитного портфеля.
  3. Рентабельність діяльності банку.
  4. Ліквідність.
  5. Підтримка та ризики власників.
  6. Безперебійність виплат.
  7. Системне значення банку.
  8. Ризик відкритої валютної позиції.

Mind за допомогою аналізу та дослідження історичної важливості кожного з факторів, а також шляхом опитування банківських експертів визначив рівень важливості кожного з факторів через присвоєння ваг-множників, сума яких дорівнює одиниці.

На сьогодні, за наявного рівня прозорості банківської системи та фінансової звітності банків, методика Mind для розрахунку факторів максимально адекватно відображає здатність фінансових установ вижити в умовах економічної турбулентності.

Методика: Роман Корнилюк, Євген Шпитко. Розрахунки: Олeкcій Бутeнкo