
14 та 15 листопада 2017 року в Незалежній асоціації банків України (НАБУ), за ініціативи експертів місії Міжнародного валютного фонду (МВФ), було проведено робочі зустрічі, присвячені обговоренню низки важливих для банківської спільноти питань.
У нараді, що відбулася 14 листопада, взяли участь представники МВФ, НАБУ, Міністерства юстиції України, Асоціації правників України, ДП «СЕТАМ», Центру комерційного права, Комітету з питань економічної політики Верховної Ради України, Спілки Українських Підприємців. Під час зустрічі було обговорено питання реформування системи банкрутства та стану розгляду законопроекту № 3132-д (про підвищення ефективності процедур банкрутства). Учасники вкотре наголосили, що законопроект № 3132-д не вирішує проблем захисту прав кредиторів в процедурах банкрутства, проте, якщо проект буде прийнято із врахуванням принципових зауважень робочої групи при Мінюсті – це дозволить усунути основні проблеми та корупційні схеми у ліквідаційній процедурі. На жаль, майже через рік, з моменту як законопроект підтриманий профільним Комітетом ВРУ, Парламент так його і не розглянув. Однак, банківська спільнота не здається і продовжує працювати над питанням реформування системи банкрутства.
15 листопада відбулася робоча зустріч за участю експертів місії МВФ та представників банківської спільноти, присвячена питанням вдосконалення процесу виконання судових рішень. Присутні обговорили проблематику діючої процедури арештів та стягнення коштів та можливість запровадження в Україні автоматизованої системи арештів коштів боржників. Учасники наради переконані, що запровадження автоматизованої системи арештів коштів надасть змогу забезпечити оперативне виявлення грошових коштів, які належать відповідачу або боржнику, та накласти на них арешт згідно з судовим рішенням чи постановою виконавця. Експерти місії МВФ, за результатами наради, а також інших зустрічей із зацікавленими сторонами цього процесу, будуть готувати зведену інформацію та розробляти Дорожню карту із рекомендаціями для України по даному питанню.
В другій половині дня, 15 листопада, було проведено робочу нараду, метою якої стало обговорення питань банкрутства, стягнення забезпечених кредитів та аукціони, а також бар’єрів до вирішення проблеми непрацюючих кредитів (включаючи податкові). Учасники зустрічі – представники МВФ, Світового банку та банківської спільноти.
Під час заходу було акцентовано увагу експертів МВФ на необхідність змін до законодавства України, які будуть сприяти посиленню рівня захисту прав кредиторів в Україні. Зокрема, представники НАБУ зауважили про важливість прийняття Парламентом законопроекту № 3132-д (із врахуванням пропозицій робочої групи при Мінюсті); законопроекту № 6027-д про відновлення кредитування, який підтримується НБУ, Світовим банком, банківською спільнотою; введення уніфікованої платформи для проведення у виконавчому провадженні та у процедурах банкрутства продажу майна через електронну торгову систему тощо.
На цій зустрічі також розглядалися питання, пов’язані з податковими перешкодами для непрацюючих кредитів та реструктуризації фінансової заборгованості. Представники НАБУ доповіли, що на всі найбільш проблемні та неузгоджені питання оподаткування банківських операцій, спільно з аудиторами Великої Четвірки та фахівцями Світового банку були розроблені Узагальнюючі податкові консультації. Перелік актуальних питань та матеріали консультацій неодноразово доводилися до керівництва Міністерства фінансів, яке є регулятором фінансової політики у державі. Однак, протягом 2016-2017 років Мінфін не погодив жодної консультації, так і не запрацювала Експерта Рада при Мінфіні, що була створена в 2015 році за часи роботи міністра фінансів Наталії Яресько.
Крім того, з 01.01.18 р. банки зобов’язані застосовувати новий міжнародний стандарт МСФЗ 9 «Фінансові інструменти», який передбачає нові концептуальні підходи до розрахунку резервів під кредитні ризики, у зв’язку з чим необхідно перераховувати резерви за новим стандартом та відобразити відповідні зміни у Розділі IV. «ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ» Податкового Кодексу України в частині впливу на фінансовий результат до оподаткування. Банківська спільнота разом з НБУ та Світовим банком вже запропонувала спільну редакцію відповідних змін, про що повідомила представників МВФ. Окремо банки звернули увагу на відсутність офіційного перекладу МСФЗ 9, що може призвести до різного розуміння та неоднакового застосування норм.
Зі свого боку представники місії МВФ запевнили присутніх про всебічну підтримку запропонованих банківською спільнотою пропозицій та повідомили про зустрічі найближчим часом з керівництвом Мінфіну та Мінекономіки, де будуть обговорюватися питання подолання податкових перешкод та реформування системи банкрутства.