Ефективний банківський інструмент оцінки ризиків здобуто!

Ефективний банківський інструмент оцінки ризиків здобуто!
Роман Шпек, голова Ради НАБУ

Незалежна асоціація банків України вітає Україну з іще однією перемогою - схваленням законопроекту №7114-д "Про внесення змін до деяких законів України щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України та вдосконалення процесів управління кредитними ризиками банків".

НАБУ підтримує створення та ведення Кредитного реєстру Національним банком України. Банкіри вельми потерпали без цього конче необхідного фінінструменту. Тому до розробки цього законопроекту були безпосередньо залучені фахівці Асоціації, представники та експерти банківського сектору. Впровадження Кредитного реєстру - довгоочікуваний крок, який сприятиме підвищенню стабільності вітчизняної банківської системи, забезпечить потрібний обмін інформацією – невід`ємною складовою при здійсненні кредитування. На наше переконання, реєстр мусить створити ефективний механізм оцінки ризиків банків та захистить як самі банківські установи, так і вкладників.

Схвалення Кредитного реєстру регулюватиме відносини між банками, позичальниками, Фондом гарантування вкладів та іншими учасниками кредитних операцій. Все просто. Банки надаватимуть інформацію до Кредитного реєстру про кредитні операції боржника, загальна заборгованість якого перед одним банком (за основною сумою та відсотками), дорівнює або перевищує 100 розмірів мінімальної місячної заробітної плати, а після виконання зобов`язань перед банком інформація про боржників видаляється з Кредитного реєстру. Окрім того, отримана інформація про боржника буде використовуватись лише для цілей, передбачених Законом. Та істерика про начебто неконституційність закону, яку поширюють своїми каналами опоненти, суперечить здоровому глузду. Адже боржники банків матимуть доступ до інформації, яка міститься про них у Кредитному реєстрі, і зможуть без перешкод вносити зміни до такої інформації - у разі незгоди з її змістом.

НАБУ продовжуватиме активну роботу над аналізом схваленого Закону та  практичними аспектами впровадження його банками, а також стежитиме за розробкою нормативно-правових актів, що будуть прийняті для його реалізації.

У зв'язці "кредитор-позичальник" усі учасники процесу мусять вийти з тіні. Махінатори, шахраї, несумлінні позичальники мають бути позбавлені щонайменших шансів для гвалтування банківської системи, а кредитори, замість боротьби з пройдисвітами, зосередяться на масштабних проектах задля розвитку економіки держави.