Хто не хоче відновлення кредитування

Хто не хоче відновлення кредитування
Роман Шпек, голова Ради НАБУ

Є прописні істини, які для нас стали законом, відколи ми влилися в християнське море.

Не вбий, не чини перелюбу, не кради, не свідчи неправдиво, не жадай чужого. Здавалося б з материнським молоком кожен з нас всотував цю правду, ніс її з покоління в покоління, програмуючи свій рід не на роки – на століття.

Було цілком зрозумілим: якщо ти визнаєш ці християнські маяки, керуєшся Ісусовою мудрістю, ти – на світлому боці. Якщо не поділяєш – збився на манівці.

Так, на наших теренах пройшло чимало експериментів, метою яких було переписати наш код, вживити недолугі сенси , прищепити хибне світосприйняття, нав’язати химерні орієнтири. І наше нинішнє державотворче борсання багато в чому є наочним вислідом тих ворожих зусиль.

З одного боку, ми боїмося гріха, з іншого, - наше єство розривають більшовицькі акорди. Долаючи всі наші засадничі фільтри, прориваються назовні "все навкруг народне, все навкруг моє", "хто був ніким, той стане всім", "моя адреса – не дім, і не вулиця"…

Можливо, я занадто філософствую. Але як найпростіше пояснити кризу неповернення боргів? Як достукатися до затятих опонентів, які мов мантру повторюють дивовижні аргументи, де біле – чорне, а чорне – біле?

Низка, здавалося б, простих запитань. Чому українські банківські установи, маючи вільні кошти, бояться кредитувати? Чому позичальники, домагаючись кредиту і отримавши його, вважають за можливе не повертати борг кредиторам. Чому, воліючи дешевих ресурсів для розвитку справи, реконструкцій, придбання нерухомості, клієнти банків масово намагаються пошити банкірів у дурні, вдаючись до різноманітних схем і вигадуючи безліч виправдань?

Схоже, заповіді "Не кради!", "Не свідчи неправдиво!", "Не жадай чужого!" лихо-позичальників не стосуються? Несумлінним боржникам більше і довше смакують більшовицькі гасла? Звідки оце пожиттєве кредо "Борги повертають лише невдахи, лузери, слабаки"? І чи сприяє така мотивація однієї зі сторін у площині "кредитор-позичальник" конструктивному діалогу? Відповідь очевидна.

Зазирнемо з іншого боку. Чи задовольняють нас рівень конкурентоспроможності наших підприємств, розвиток МСБ, рівень життя співвітчизників, стан доріг, закладів освіти, охорони здоров’я, культури? І чи не бачимо ми прикладів яскравих змін у країнах сусідів, де запанували закон і порядок, а реформи дали результат?

Поцікавлюся ще. Чому несумлінним боржникам дозволено використовувати судову систему задля уникнення зобов’язань за договором? Чому суди довільно трактують положення нашого законодавства? Наприклад, ототожнюючи поняття "позов" та "вимога", вітчизняні слуги Феміди створюють прецедент, яким успішно користуються непевні поручителі та уникають відповідальності за неповернений борг.

Як ви думаєте, яка найпоширеніша схема уникнення зобов’язань позичальника? Відповідь очевидна – банкрутство. Адже нині боржник-юридична особа з метою уникнення відповідальності просто розпочинає процедуру банкрутування, а кінцевий бенефіціарний власник, який виступає поручителем такої юридичної особи-боржника, подає позов про звернення стягнення на предмет застави, як наслідок – і боржник борги не повертає, і заставне майно залишається у власника такої юрособи.

Ще один пасаж. Чому банк втрачає заставу на нерухомість лише під приводом її реконструкції? Тобто провів "реконструкцію" об’єкта нерухомості – і банк-кредитор уже позбавлений права звернути стягнення.

І таких запитань безліч. Кажете, справедливість є і за неї треба боротись? Як на мене, ця битва затягнулася.

Те, що такі явища мають місце і їхню абсурдність треба доводити, викликає відверте занепокоєння.

Для того, щоб викорінити зазначені і не тільки негативні явища, за участі практиків та з урахуванням міжнародного досвіду,  був розроблений проект закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування. І нарешті, після чотирьох років наполегливої праці, законодавці його ухвалили.

Але допоки Президент не підписав закон, несумлінні боржники не втрачають надій "все переграти". Сьогодні вони вдаються до різноманітних засобів – проводять активну пропаганду негативних наслідків закону для сумлінних позичальників, публікують неправдиві коментарі у ЗМІ, спотворюючи дійсність,  апелюють до громадської думки, намагаючись збурити акції протесту.

Будьмо пильними! Якщо ми хочемо гідно жити в цивілізованій країні, не підігруймо пройдисвітам, сенсом життя яких є принцип "вкрасти і причаїтися", адже саме для них передбачено "батіг" нових норм.

Банківський ринок отримав новий заповіт – закон Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування. Ризики кредиторів зменшуються на всіх стадіях кредитування. Доступ громадян до користування банківськими позиками полегшується. Банки позбуваються ролі потенційних жертв, обираючи статус удатного партнера. Якщо не станеться чогось надзвичайного, економіка зростання швидше  підживиться не лише намірами, а і ресурсами.