Секретаріат з фінансової реструктуризації починає роботу з 3 квітня

Секретаріат з фінансової реструктуризації починає роботу з 3 квітня
У четвер, 30 березня, відбувся спільний захід Європейського банку Реконструкції та Розвитку та Незалежної асоціації банків України, присвячений старту роботи Секретаріату та Арбітражного комітету, які були створені на виконання Закону України «Про фінансову реструктуризацію»

Задля підтримки фінансового сектору країни та зменшення кількості проблемних кредитів ЄБРР спільно з українською владою впроваджують нову процедуру фінансової реструктуризації.

Невтішна статистика свідчить, що непрацюючі кредити станом на 1 січня 2017 року займають 276 млрд. грн. чи 26,7% усього кредитного портфелю банківської системи України, або 11,6% ВВП країни. Влітку минулого року сума проблемних кредитів складала 260 млрд. грн. або 23,5% портфелю по системі. А два роки тому взагалі лише 8%. Тобто наразі динаміка вимальовується вкрай плачевна.

Виправити ситуацію допоможе впровадження нового механізму фінансової реструктуризації, який визначений в Законі України № 1414-VIII «Про фінансову реструктуризацію». Нова процедура, яка чітко прописана в законі, має сприяти покращенню кредитних портфелів фінансових установ, їх сталості та конкурентоспроможності. Закон дає кредиторам і позичальникам можливість реструктурувати свої кредитні угоди за допомогою добровільної позасудової процедури.

Фактично закон дає можливість відновити господарську діяльність та зберегти робочі місця українським компаніям, які опинилися у критичному фінансовому стані. За допомогою таких механізмів, як перенесення строків погашення, часткове прощення боргу та конвертація боргу у власний капітал, компанії збережуть бізнес, а держава відповідно не втратить податки, які надходять до бюджету. Закон також передбачає обмежений мораторій на здійснення заходів кредиторами та захист позичальників від проваджень у справах про банкрутство під час переговорів про реструктуризацію.

Закон України «Про фінансову реструктуризацію» набрав чинності 19 жовтня 2016 року та діятиме впродовж трьох років – до 19 жовтня 2019 року.

Підготовка проекту Закону про фінансову реструктуризацію здійснювалася в рамках спільного проекту ЄБРР та Світового банку. Він безпосередньо пов'язаний із змінами до Податкового кодексу України і передбачає податкові пільги для учасників процедури реструктуризації. Такі пільги також залишатимуться чинними протягом трьох років.

Системою фінансової реструктуризації управлятиме секретаріат, який буде відповідати за супроводження окремих процедур реструктуризації. Також діятиме арбітражний комітет, який буде забезпечувати розгляд спорів між сторонами шляхом призначення незалежних і кваліфікованих арбітрів з офіційно затвердженого списку.

Фінансову та логістичну підтримку діяльності секретаріату забезпечить НАБУ та ЄБРР. Нагляд за функціонуванням нової системи здійснюватиме спостережна рада, до складу якої входять представники Національного банку, Міністерства юстиції, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, а також державних «Ощадбанку» та «Укргазбанку».







Більше фото