Сергій Панов: За шахрайство, яке може заподіяти банку збитки на мільйони, передбачено штраф від 17 тис. грн.

Сергій Панов: За шахрайство, яке може заподіяти банку збитки на мільйони, передбачено штраф від 17 тис. грн.
Заступник Голови Ради НАБУ Сергій Панов під час конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди» підлився своїм баченням проблеми "поганих кредитів", що заважать активному старту кредитування після виходу з фінансової кризи. А також чому банки не можуть добитися повернення боргів і що треба зробити в цій складній для банківського сектору ситуації.

Безумовно, велика частка проблемних кредитів в портфелях банківських активів, не сприяє розвитку банківської системи і як наслідок – відновленню кредитування. Позбутися поганих кредитів або зменшити їх обсяг банки наразі не в змозі, оскільки для цього існують об’єктивні перепони. Однією з таких перешкод, яку Сергій Панов вважає основною, є пріоритет інтересів боржника. А звідси низька ефективність по захисту прав кредиторів.

«Ми знаємо як працюють державні структури, судова система. Спрацьовує радянський менталітет – треба захистити боржника і це ментальна проблема, - впевнений Сергій Панов, заступник голови правління ПАТ «Укрсиббанк». - У захисті прав кредиторів банківська система стикається з повною бездіяльністю правоохоронних органів. Ми маємо шахрайство, підробку документів, проте всі ці справи не реєструються, а відповідно і не розслідуються. Є рішення суду за позовами, заяви банків, але навіть ці рішення не є обов'язковими до виконання. Незалежна асоціація банків України звертала увагу прокуратури на ці ключові болючі моменти. Проте проблеми не вирішується, банки залишаються при своїх непрацюючих кредитах, тому що не мають елементарних правових інструментів, за рахунок яких можуть виправити ситуацію».

У чинному кримінальному кодексі є норми, які визначають відповідальність за шахрайство з фінансовими ресурсами. Проте за шахрайство, яке може заподіяти банку збитки на мільйони, максимальний штраф (ст. 222 Кримінального кодексу) становить 180 тис. грн., а мінімальний – 17 тис. грн.

Невтішна статистика свідчить, що за шахрайство у 2015 році засуджено тільки 34 особи, а у 2016 році – 7. За умисне доведення до банкрутства (ст. 219 КК - штраф від 34 тис. грн. до 51 тис. грн.) за останні два роки не покарано жодної особи. Відповідальність за приховування банкрутства декриміналізована, діють норми тільки у вигляді адміністративної відповідальності – штраф до 51 тис. грн.

За незаконні операції із заставою (ст. 388 КК) відповідальність: штраф до 8 500 грн. або 2 роки виправних робіт або обмеження волі на той самий строк. Проте покарано було 16 осіб у 2009 році.

«Проблема в тому, що в Україні не розвинений інститут відповідальності бенефіціарів бізнесу. Тобто людей, які або приймали свідомо злочинне рішення у відношенні до банку, або знали, або створили такі умови. І ми не можемо довести їх провину, тому що немає правового інструментарію, щоб притягнути бенефіціарів до відповідальності», - окреслив проблему Сергій Панов.

Вирішення цієї ситуації можливе за рахунок кількох простих, але важливих кроків, які Сергій Панов навів під час свого виступу на конференції. «Банки повинні знати портрет свого позичальника – репутація, бізнес, реакція в кризових умовах, кредитна історія та інші особливості. Це те, що позбавить банківський сектор від нового кругообігу проблемних активів, - вважає Сергій Панов. - Доступ банків до реєстрів - ключова тема.  Можливість відслідковувати клієнта з поганою репутацію через відповідну базу позбавить нас від проблем не тільки на етапі видачі, обслуговування кредитів, а й на етапі погашення кредитів».

Наступний момент – це якісний та незалежний ризик-менеджмент з контролем Правління банку та Наглядової Ради. У сучасній банківської системі таких функцій ризик-менеджмент сьогодні не має.

Також необхідно встановити паритет між кредитором та боржником. Для цього необхідно прийняти низку законопроектів, які будуть регулювати права та обов’язки обох сторін.   Без цієї умови судочинство буде працювати тільки на боці боржника. Це і законопроект 6027 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення довіри між банками та їх клієнтами, який більше двох років не рухається в парламенті. А також законопроект 3132-д щодо підвищення ефективності процедур банкрутства.

«Треба не просто рухатися, а діяти правильно. Навіть ті закони, які сьогодні вкрай необхідні, далекі від ідеалу, - зауважив наприкінці свого виступу Сергій Панов. – Необхідна судова реформа і зміни процесу, виконання рішень судів, реформа принципів і процедур банкрутства. Роль регулятора - виявлення і розуміння проблем, які можуть мати системний характер. Ми також хочемо врегулювати процедури продажу майна і систему публічних електронних торгів, як приклад, система ProZorro. Окрім цього дуже важливо співпрацювати з міжнародними донорами, щоб ми могли рухатися вперед».

Ознайомитися з презентацією можна за посиланням

Більше фото за посиланням