Сергій Рибалка: «Налагоджений фінансовий сектор та дешеве кредитування - базові фактори успіху країни»

Сергій Рибалка: «Налагоджений фінансовий сектор та дешеве кредитування - базові фактори успіху країни»
Для прискорення одужання економіки країни та відновлення кредитування бізнесу передусім необхідна політична воля та розуміння влади, що допомога банкам – першочерговий крок для держави. Це один із базових факторів успіху будь-якої країни під час виходу з економічної кризи. Про це говорив народний депутат, голова Комітету з питань банківської діяльності та фінансової політики Сергій Рибалка на конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди», організованої НАБУ.

«Без ефективної банківської системи прискорене економічне зростання неможливе. Я б зарахував вправно налагоджений фінансовий сектор та дешеве кредитування до першої п’ятірки базових факторів успіху будь-якої країни. Досвід найбільших фінансових криз показав – чим швидше держава допоможе банкам стати на ноги, тим швидше мине криза і економіка зможе розвиватися. Інакше кажучи, від стану банків так чи інакше залежить добробут всіх громадян України. Я вважаю, що ми кардинально повинні змінити економічну політику, це не відбудеться одразу, але працювати над цим потрібно вже сьогодні. Тому ми повинні мати план розвитку на 5 – 7 років наперед», - зауважив у своєму виступі Сергій Рибалка.

Голова профільного Комітету ВРУ виділив низку важливих речей, здатних відновити динамічний розвиток економіки. А саме, по-перше, держава має суттєво допомогти банкам зменшити рівень проблемних кредитів, який вже перевищив 55% (на кінець І кварталу 2017 року за даними НБУ). Міжнародний досвід яскраво свідчить, що чим швидше банки позбудуться токсичних портфелів, тим швидше запрацює економіка. На цьому кроці повинна активно запрацювати процедура добровільної фінансової реструктуризації, яка діє на підставі Закону України «Про фінансову реструктуризацію». До речі, перша процедура фінансової реструктуризації стартувала 15 травня.


По-друге, необхідно повернути довіру населення до фінансової системи. «Жодні закордонні кредити нас не врятують поки ми не будемо залучати гроші громадян та бізнесу, а це наразі складно робити поки продовжується банкопад», - вважає депутат.

Окрім цього без реформування суддівської та правоохоронної системи захист прав як кредиторів, так і клієнтів банків знаходиться під великим питанням. За останні три роки мало що змінилося. Реформи або відсутні, або не діють на практиці.

Необхідно підвищити рівень захисту прав споживачів фінансових послуг на законодавчому рівні. Наразі профільний Комітет Сергія Рибалка працює над законопроектами, які стосуються всіх секторів фінансового ринку: страховий ринок, ломбардна діяльність, кредитних спілок, ринку цінних паперів та інших.

Ми маємо захистити малі та середні банки від нездорової конкуренції. «Всі знають про нещодавно прийнятий Закон № 6010, проте саме невеликі українські банки мають право на життя в Україні, оскільки вони кредитують малий і середній бізнес», - вважає депутат.

altНа його думку, треба припиняти безглузду вимогу до розміру капіталу. Як свідчить європейський досвід, 200 млн. грн. на сьогодні - це абсолютно достатній рівень. А вимоги регулятора збільшити капіталізацію не сприяє розвитку банківського сектору і є важким тягарем особливо для малих банків, що може примусити їх вийти з ринку. «Кардинальна очистка суттєво зменшила доступ людей до банківських послуг. За показниками кількість банківських відділень на тисячу осіб в Україні чи не найгірший у світі, що каже про те, що, нажаль, банківський сектор і банки не розвиваються», - зауважив Сергій Рибалка.

Для прискорення реформ в нагоді може стати те, що більше половини банківської системи опинилася у власності держави. Сьогодні Мінфін разом з НБУ отримали безпрецедентний вплив на банки. Проте державні банки не повинні конкурувати з приватними, вони мають вирішувати свої довгострокові національні завдання, які направлені на підтримку великих компаній-експортерів.

«Ми досі переживаємо банківську кризу. До просування реформ повинні долучитися всі учасники ринку і в першу чергу парламентарі та влада. На жаль, багато надважливих законопроектів для банківського сектору не голосуються або взагалі провалюються за відсутністю необхідної кількості депутатів в залі», - зауважив Сергій Рибалка.

Наостанок, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка вручив подяки найбільш активним представникам банківського середовища, які працюють у профільних комітетах НАБУ. 

Більше фото за посиланням