Сергій Щепанський: Потенційно аграрії можуть залучати в країну 10-20 млрд. дол. щорічно

Сергій Щепанський: Потенційно аграрії можуть залучати в країну 10-20 млрд. дол. щорічно
Голова правління Агропросперіс банку Сергій Щепанський поділився практичним досвідом фінансування АПК і розповів про можливості та ризики кредитування фермерств під агророзписки в ході конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови та нові тренди», організованої НАБУ

На відміну від попереднього спікера конференції Алекса Лісситсі, який говорив про проблеми у відносинах банків та аграрних виробників, Сергій Щепанський під час своєї презентації був більш оптимістично налаштований. Банкір впевнений, що агросектор залишається одним з найбільш перспективних секторів української економіки і потрібно лише створити відповідні умови для його розвитку.

Потенційно аграрії можуть залучати в країну 10-20 млрд. дол. щорічно. «Потенціал аграрного ринку – десятки мільярдів доларів. Він активно розвивається та має високу додану вартість. Банки це розуміють і кредитний портфель зростає, але недостатньо, щоб задовольнити потреби аграріїв», - зауважив Сергій Щепанський.

Проблема в тому, що банки надають гривневі кредити, проте продукція аграрного сектора прив'язана до валюти. Адже техніка, хімія, насіння та інші необхідні складові для роботи аграріїв імпортуються і відповідно розрахунки проводяться у доларах. Після кризи 2008 року банки шукали перспективний сектор для кредитування і агросектор став одним з пріоритетних напрямків. «Що сталося після кризи останніх років? Коли агровиробники, скажімо, отримали фінансування на 5 млрд. дол., а через 3 роки ця сума стала в двічі менша. Хороша новина – вони змогли вижити. Погана – зробили це без нас. І наразі повернутися банкам в цю нішу достатньо складно. Але, якщо ми запропонуємо аграріям якусь альтернативу, то на рівному місці зможемо залучити клієнтів на 2 – 3 млрд. дол.», - впевнений Сергій Щепанський.

Таким новим альтернативним інструментом, який дозволить банкам впевнено повернутися в аграрний сектор, Сергій Щепанський вважає аграрні розписки. Фактично, це один з видів застави, коли банки кредитують під майбутній врожай. Відповідно аграрій зобов'язується у визначений термін зробити поставку обумовленої кількості продукції в певне місце. При цьому кредитор має гарантії погашення кредиту, а фермер отримує гроші для виробництва та захист від девальвації і цінових коливань.

Аграрні розписки використовуються в Україні вже більше трьох років, проте більшість банків не готові кредитувати під врожай. Така в’яла зацікавленість пояснюється слабким розумінням, як можна працювати з цією заставою та як себе захистити у випадку невиконання зобов’язань позичальника. В свою чергу агровиробники, які довели, що вміють працювати та вижити навіть у кризових умовах, не мають стандартної для банку застави. «Ми - перший в Україні банк, який надає фінансування під аграрні розписки, та активний учасник проекту «Аграрні розписки в Україні» Міжнародної фінансової корпорації. І в нас вже є реальний результат - станом на 23 травня цього року 40% усіх аграрних розписок оформлено за нашої участі. А це 120 розписок на суму 0,9 млрд. грн. При цьому жодного випадку дефолту за сезон 2016 року немає», - розповів голова правління Агропросперіс Банк.

Сергій Щепанський висловив надію, що банківська спільнота врешті-решт перегляне своє ставлення до такого інструменту, як аграрні розписки. Безумовно, необхідна належна підтримка держави у вигляді вирішення питання введення ринку землі, реформування судової і виконавчої влади, оскільки все це - ланки одного ланцюга. Адже тоді кредитори отримають захист своїх прав, закріплений на законодавчому рівні, агровиробники – нові види застави, банки – можливість знизити відсоткові ставки на кредити. Сукупність всіх цих кроків дасть новий поштовх для розвитку кредитування в країні в цілому, а не тільки в аграрному секторі.  

«Є гарний приклад у світовій практиці. У 90-х роках Бразилія зіткнулася з аналогічною проблемою: криза, девальвація, корупція, застій судової реформи, фінансування сільського господарства практично зупинилося як від держави, так і від приватного капіталу, - розповів Сергій Щепанський. - Проте з 1994 року вони зробили аграрні розписки інструментом, обов'язковим до виконання. Аграрні розписки згенерували понад 30 млрд. дол. обігового капіталу малим та середнім фермерам. І це на 70 млн. гектарів землі. Результат цього кроку говорить сам за себе: сьогодні Бразилія - глобальний лідер у виробництві зернових».

Наразі розписки та похідні інструменти забезпечують до 60% фінансування оборотного капіталу бразильських фермерів, нерідко 100% обігових коштів фінансуються за допомогою розписок.

За словами Сергія Щепанського, розписки стали успішними завдяки кільком чинникам. А саме, «Strong guarantee» для кредитора: на врожай, переданий у заставу, немає попиту. Тобто усі покупці перевіряють реєстри розписок і не купують зерно у заставі. Також кредитор має право перевіряти поля, дотримання технології, склади зберігання тощо. Важливо, що даний вид застави діє кілька сезонів і має пріоритет на стягнення перед іншими видами застави. При цьому процедура стягнення спрощена до мінімуму. Так, рішення суду виноситься до трьох днів, а зазвичай на практиці – за один день. Прозорість у використанні цього інструменту досягається завдяки реєстрам розписок. Як наслідок – рівень дефолтів за розписками складає тільки від 0,5% у банків до 1,5% у дистриб'юторів.

«Наші результати можуть бути не гіршими. У нас вдвічі менше оброблюваної землі, проте це потенційні 15 млрд. дол. в агробізнес України. І якщо всі учасники цього процесу - агровиробники, кредитори, банки, держава, - об’єднаються та вирішать зробити урожай інструментом, то це дозволить залучити ресурсів на 10 млрд. дол.», - запевнив Сергій Щепанський.

З повною презентацією Сергія Щепанського, голови правління Агропросперіс Банк можна ознайомитися за посиланням.

Більше фото за посиланням.