Шлях розвитку, а не споживання

Шлях розвитку, а не споживання

6 лютого в НАБУ пройшла робоча зустріч з урядовими радниками, які презентували банкірам своє бачення структурних трансформацій української економіки. Групу радників очолював ексвисокопосадовець макроекономіст Олександр Шлапак. Від Незалежної асоціації банків України брали участь Роман Шпек, голова Ради НАБУ, Олена Коробкова, виконавчий директор НАБУ, Володимир Лавренчук, голова Правління АТ «Райффайзен Банк Аваль», Кирило Шевченко, голова Правління АТ «Укргазбанк»,  Тамаш Хак-Ковач, голова Правління АТ «OTP Банк», Іван Світек, голова Правління ПАТ «Укрсоцбанк», Сергій Наумов, голова Правління АТ «Піреус Банк МКБ» та Сергій Панов, заступник голови Правління АТ «УкрСиббанк». 


В Україні бракує консенсусу стосовно концепції розвитку економіки держави. А відтак і інструменти економічної політики застосовуються незграбно і непродуктивно. Таку думку висловив макроекономіст Олександр Шлапак на зустрічі з банкірами НАБУ. Він переконаний, що українське господарювання має яскраво виражений сировинний характер, виробляється надзвичайно мало вітчизняної продукції з великою часткою доданої вартості та високим ступенем переробки, а кроків, які б сприяли реальному відновленню кредитування недостатньо. Такий стан справ аж ніяк не свідчить про те, що українська економіка обрала шлях розвитку, а не споживання, вважає ексвисокопосадовець.

Презентуючи фінансистам аналітичне дослідження «Нова економічна політика. Визначаючи майбутнє», Олександр Шлапак закликав банкірів долучитися до виправлення структурних диспропорцій, забезпечивши державні проекти і програми фінансовим ресурсом.


alt


Представники НАБУ обережно поставилися до тез макроекономістів, зазначивши, що поділяють стурбованість і схвалюють цілі. Вітчизняний банківський сектор також жадає макроекономічної стабілізації, сприятливого інвестиційного клімату, прозорих приватизаційних процедур. Саме це - основа відновлення кредитування, підвищення довіри. Є очевидним, що досягнення сталого зростання живитиме і банківську систему, розширюючи  клієнтську базу, зазначили банкіри. Але так само незаперечним є і те, що відбір учасників урядових програм мусить бути ретельнішим у відповідності до критеріїв сумлінного позичальника. Відтак банківська спільнота не проти говорити про інструменти, вкладаючи надмірну ліквідність у довгострокові відносини з притомними клієнтами.


alt

Представники Незалежної асоціації банків України підкреслили, що найкоротший шлях до зниження відсоткової ставки – це низький рівень інфляції в Україні. І для банківського сектору важливо, щоб цілі уряду щодо інфляції були такими ж, як і цілі Національного банку. На думку банкірів, нових підприємств, нових бізнесів, які можна кредитувати, все ще недостатньо і це не вина банківської системи. Ринок ще не оговтався від проблемної заборгованості, тому вітчизняні банки остерігаються розмов про масове кредитування, яке не передбачає покращення загального економічного поля.


alt

«Ми і надалі готові брати участь у дискусіях з групою радників, з потенційними позичальниками, з урядом і ми зі свого боку готуємо свої пропозиції щодо того, яким ми бачимо добросовісного клієнта. Ми кредитували, кредитуємо і будемо кредитувати, але обсяги залежать від покращення інвестиційного клімату. Важливо, щоб українська економіка стала цікавою для реальних інвесторів. Ми підтримуємо зусилля уряду, спрямовані на боротьбу з тінню, ми схвалюємо заходи, які унеможливлюють уникнення оподаткування та виведення коштів у інші юрисдикції»,- сказав на завершення голова Ради НАБУ Роман Шпек. «Ми зацікавлені в досягненні консенсусного рішення і готові докладати для цього зусиль», – підсумував він.