Макроекономічний аналіз станом на 29 серпня 2016 року

Обсяг промислового виробництва в Україні, після 3 місяців зниження, у липні показав зростання на 7,0% м / м. Позитивний внесок виробництва в Донецькій і Луганській областях склав +3,3 п.п., а іншої частини України +3,7 п.п. У липні обсяг промислового виробництва традиційно збільшується за рахунок сезонних факторів, але за останні 6 років зріст не перевищував 5,0% м / м. Незважаючи на збільшення індексу промислового виробництва у порівнянні з попереднім місяцем, в річному вимірі (порівняно з липнем 2015 року) індекс зберігає зниження в розмірі 0,2% г / г (внесок Донецької і Луганської області +1,1 п.п., а іншої частини України -1,3 п.п.), але вийшов краще ринкових очікувань (-0,4% г / г). У розрізі галузей в річному вимірі зростання показують хімічна промисловість (+ 7,1%), виробництво та розподілення електроенергії та води (+ 6,2%), виробництво будматеріалів (+ 5,7%), металургія (+ 4,3%) , виробництво коксу і продуктів нафтопереробки (+ 4,2%). Істотне зниження як і раніше показують обсяги виробництва машинобудування (-11,5%) і легкої промисловості (-6,5%). У липні обсяг промислового виробництва збільшився на 13% у порівнянні з 14-річним мінімумом, який був досягнутий на початку 2016 року, але все ще знаходиться на рівні дна після кризи 2008-2009 рр.

За останні 2 тижні широка гривнева ліквідність банківської системи знизилась на 21 млрд. грн. до 11-місячного мінімуму - 76 млрд. грн. Майже весь відтік припав на зниження портфеля депозитних сертифікатів (-19 млрд. грн. до 36 млрд. грн.), в той час як банки зобов'язані витримувати близько 40 млрд. грн. на коррахунках в НБУ для виконання норми обов'язкового резервування залучених коштів. Дані про точні причини зниження ліквідності будуть опубліковані Нацбанком в середині вересня, але на нашу думку двома ключовими факторами відтоку гривні є наступні: 1. Акумулювання коштів на ЄКР (рахунок Уряду в НБУ) через збільшення податкового навантаження (сплата податку на прибуток підприємств за 2 кв. 2016 року), зниження бюджетних витрат (з 1 по 26 серпня Уряд відшкодував лише 72 млн. грн. ПДВ в порівнянні з 4,5 млрд. грн. в серпні попереднього року), нетто-розміщення банкам гривневих ОВДП в розмірі 3,7 млрд. грн.; 2. Абсорбування гривні Нацбанком: Мінфін виплатив НБУ за цей період 3,7 млрд. грн. за облігаціями в портфелі Регулятора, банки традиційно погашають раніше видані стабілізаційні кредити рефінансування. Крім того, в серпні вперше з березня практично відсутня емісія гривні через валютний канал (для порівняння 10,7 млрд. грн. у червні, 6,4 млрд. грн. у липні). Ситуація з ліквідністю зміниться, коли буде остаточно затверджена Рада НБУ, яка затвердить перерахування Нацбанком до бюджету до кінця року 38,2 млрд. грн. рівномірними траншами.

Споживчі настрої українців у липні погіршилися. Незважаючи на зростання оборотів роздрібної торгівлі за період січень-липень 2016 р на 2,4% г / г (в порівняльних цінах), індекс споживчих настроїв після двох місяців зростання, в липні знизився на 2,6 п.п. до 50,1 - мінімальний показник цього року. Найбільше падіння спостерігається по індексу обґрунтованості великих покупок, який за місяць знизився на 7,8 п., що відображає почуття невпевненості серед споживачів щодо перспектив майбутнього економічного розвитку. Індекс інфляційних очікувань у липні виріс після періоду спаду в квітні-травні і повернувся на рівень першого кварталу поточного року.