Макроекономічний аналіз станом на 10 жовтня 2016 року

Інфляція у вересні підвищилася до 5-місячного максимуму (1,8% м / м), що характерно для першого місяця осені. Зростання цін на одяг і взуття (+ 10,3% м / м) і освіту (+ 5,3% м / м) виступили основним драйвером зростання індексу споживчих цін (позитивний внесок +0,8 п.п.). Позитивний внесок підвищення адміністративних тарифів на ЖКГ склав +0,5 п.п. в основному за рахунок збільшення на 28% тарифів на електроенергію. Продовжують зростання ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби, що пов'язано з підвищенням акцизів ще на початку року (вклад у вересні +0,3 п.п.). Ціни на продуктову корзину підвищилися незначно (+0,2 п.п. внесок) за рахунок збільшення пропозиції фруктів і овочів через гарний врожай і зниження обсягів експорту продукції. Зростання цін на послуги транспорту додало в інфляцію +0,1 п.п. У порівнянні з аналогічним місяцем попереднього року зростання ІСЦ у вересні сповільнилося до 7,9% г / г (8,4% г / г у серпні), що пов'язано в першу чергу з істотним зростанням цін на продуктову корзину у вересні 2015 року на відміну від вересня 2016 року. З початку року зростання ІСЦ становив 6,4%, що є мінімальним рівнем за останні 3 роки.

За підсумками жовтня ми очікуємо прискорення інфляції, у зв'язку з чим НБУ може зберегти облікову ставку без змін (на рівні 15%) за підсумками засідання Правління з питань монетарної Політики 27.10.2016. За результатами жовтня ми очікуємо що зростання ІСЦ складе близько 2,6% м / м в основному за рахунок включення в ІСЦ підвищення тарифів на опалення, а в порівнянні з аналогічним місяцем попереднього року зростання ІСЦ у жовтні складе близько 12% г / г. Крім того, у 4 кв. 2016 року НБУ повинен перерахувати до бюджету 38,2 млрд. грн., що збільшить інфляційні ризики. Відзначимо також погіршення дії трансмісійного механізму монетарної політики після рішення НБУ 16.09.2016 - незважаючи на зниження облікової ставки і ставки за власними операціями НБУ на 50 б.п. Ставки на грошовому ринку практично не змінилися (раніше в 2016 році зниження ставок НБУ завжди супроводжувалося миттєвою аналогічною реакцією ставок на грошовому ринку). Незважаючи на те, що НБУ може взяти паузу в пом'якшенні монетарної політики через короткострокові ризики інфляції, Регулятор зберігає суттєвий потенціал для зниження ставок, так як поточна ставка занадто висока з урахуванням мети ІСЦ на поточний рік (12%) і наступний рік (8 %).

Валові міжнародні резерви НБУ у вересні збільшилися на 10,5% м / м або на $ 1,58 млрд. до 2-річного максимуму - $ 15.6 млрд, що забезпечує фінансування 3,8 місяця майбутнього імпорту. Останній раз резерви забезпечували фінансування 3,8 місяця майбутнього імпорту в кінці 2011 року. Всього валові резерви НБУ збільшилися з початку року на 17,2%. У жовтні для запобігання зниженню міжнародних резервів Мінфіну необхідно розмістити валютні ОВДП або НБУ купити валюту на суму, що перевищує $ 350 млн. (наша оцінка виплат за валютними зобов'язаннями), так як отримання траншу від Європейської комісії в обсязі € 600 млн. перенесено на наступний рік.