Тамара Савощенко: Ми бачимо стабільний тренд до збільшення споживчих кредитів

Тамара Савощенко: Ми бачимо стабільний тренд до збільшення споживчих кредитів
В Україні суттєво збільшився обсяг споживчих кредитів. Проте чи готові банки вийти за межі короткострокових кредитів готівкою? На це питання відповідала Голова Правління «Укрсоцбанку» Тамара Савощенко на конференції «Відновлення кредитування в Україні: передумови і нові тренди», організованого НАБУ

Свій виступ Голова Правління «Укрсоцбанку» почала зі статистики, яка найкраще демонструє ситуацію з кредитуванням в Україні за перші три місяці 2017 року. Так, обсяг кредитів юридичних осіб зменшився на 1,3 млрд. грн. і 0,9 млрд. грн. у валюті в гривневому еквіваленті. Що стосується фізичних осіб, то обсяг кредитів за цей період навпаки - збільшився на 3,6 млрд. грн.   

«Зрозуміло, що це споживчі кредити, - зауважила Тамара Савощенко. - Ми бачимо великий і стабільний тренд до збільшення споживчих кредитів фізичних осіб. І це при тому, що два великі гравці, які працювали в цьому сегменті, були виведені з ринку. Це «Платинум Банк» та «Банк Михайлівський»».

«Споживчий кредит – це дуже цікавий продукт, - запевняє Тамара Савощенко. – І всі банки в тому чи іншому вигляді такі кредити надають. Є банки, які будують свою бізнес-модель на базі споживчого кредитування. Інші банки використовують його, як побічний продукт, тому що є зарплатні проекти, в рамках яких випускаються кредитні картки. Але сам продукт цікавий тим, що він красномовно свідчить про ситуацію, в якій  зараз знаходиться наша банківська система, наші баланси».

В цих умовах, відповісти на складне питання: чи готові банки вийти за межі короткострокових кредитів готівкою, можна, проте з іншим формулюванням. «Чи є банки, які готові повністю, стовідсотково будувати свою модель на споживчому кредитуванні? Напевно – ні, оскільки це будуть вже не банки. І це зрозуміло, тому що банки намагаються отримувати не тільки процентний дохід. Більше вони докладають зусиль, щоб збільшити базу емісійного доходу, який отримують від співпраці з юридичними особами, - говорить Тамара Савощенко. - І інше питання: чи готові зараз банки, які кредитують в сфері споживчого зменшити обсяг цього кредитування на користь інших продуктів. І тут, напевно, відповідь також буде - ні. Бо банки мають на балансах непрацюючі активи, які розмивають прибуток банку».

На думку Голови Правління «Укрсоцбанку» про активний розвиток іпотечного кредитування говорити в найближчому майбутньому не варто. Основною перепоною на шляху іпотечного кредитування залишаються високі кредитні ставки - 20-25%. «При таких ставках іпотечне кредитування працювати не може. Ми пам’ятаємо як нещодавно «Ощадбанк» запроваджував продукт по іпотечному кредитуванню для переселенців під відсоткову ставку 20%. Я не знаю статистику, але цей продукт не пішов», -  зауважила Тамара Савощенко.

Окрім високих кредитних ставок, які для більшості населення залишаються непід’ємним вантажем, для банків – це довгі гроші. Доки в Україні не сформується середній клас саме європейського рівня, доти кредити на іпотеку залишаться у нинішньому стані.

«Банки готові вийти за межі короткострокових кредитів готівкою, але питання – в якому розмірі. Споживче кредитування буде зростати, тому що на нього є стабільний попит. Також буде кредитуватися малий та середній бізнес, що в принципі роблять багато банків. Проте сьогодні банки конкурують за платоспроможних клієнтів, що підтверджує збільшення питомої ваги рефінансування кредитів. Тобто банки готові кредитувати та задовольняти попит, але попит платоспроможний», - резюмувала Тамара Савощенко.

Більше фото за посиланням