У 2016 році кредити взяли 8,8% населення України, віком від 16 років

У 2016 році кредити взяли 8,8% населення України, віком від 16 років
GfK Ukraine на замовлення Financial Inclusion Project (World Bank Group) провів дослідження закредитованості населення України, станом на 2016-2017 рік

Згідно результатів дослідження, частка громадян, що звернулися за позиками впевнено зменшується. У 2014 році таких було 13,5%, у 2015 році вже 10,6%, а в 2016 – 8,8%. Основним джерелом отримання кредитів залишаються банки, у тому числі за рахунок використання кредитних карт. Інші фінансові інститути менш поширені.
 
Крім того, переважна частина позичальників сплачує тільки один кредит. А головними цілями позик є оплата щоденних витрат, придбання побутової техніку і електроніки. Переважна кількість кредитів видавалася без застави майна та терміном на 3 роки.
 
Середня сума кредиту становить 10,7 тис. грн, а середня сума поточної заборгованості – 6 тис. грн. Хоча наявність заборгованості є доволі рідким явищем за такими видами кредитів, - лише 16,7%. Натомість, понад 71% опитаних запевнили, що позику погашали вчасно і відповідно до графіку, узгодженого з банком.
 
Аналіз позичальників за допомогою сегментації занепокоєння показав, що лише близько 9% українців не відчувають негативного впливу кредиту на їхній спосіб життя і фінансову поведінку. 16% мають заборгованості за кредитом або комунальними платежами. Решта позичальників характеризуються меншою чи більшою схильністю до надмірної заборгованості залежності від обставин. Проте, той факт, що майже 36% опитаних були змушені скоротити витрати на продукти харчування і знайти додаткову роботу для погашення боргів, викликає особливу тривогу.
 
Катастрофічним результатом виявилось те, що 74% всіх позичальників – це ті, хто зазнає найбільшого впливу від закредитованості та мають високу частку витрат в доході, що перевищує 75%. Частка тих, хто можуть дозволити собі виплати по кредитам та здатні контролювати свої зобов’язання, становить лише 1,2% опитаних.
 
«Під надмірно закредитованими позичальниками мають на увазі тих, хто затримує платежі. Однією з ознак збільшення надмірної заборгованості населення України є те, що частка респондентів, які затримали платежі за поточними кредитами більш ніж на 30 днів, вища, ніж частка тих, у кого були прострочені платежі по вже погашеним кредитам», - йдеться в аналітичному звіті GfK.
 
Проте, такий підхід до визначення надмірної закредитованості був би дуже спрощений, адже заборгованість за кредитами та комунальними платежами є тільки верхівкою айсберга. Ряд інших негативних життєвих обставин можуть бути ознакою можливої надмірної заборгованості.

Рівень заборгованості оцінювався з використанням двох підходів до сегментації позичальників. Обидва вони слугують визначенню глибини заборгованості серед населення, а також для вимірювання ймовірності виникнення надмірної заборгованістю:

• Сегментація занепокоєння (Concern segmentation), що виявила диференціації позичальників відповідно до сили фінансового тиску, якого зазнають позичальники в силу ряду зазначених вище проблем.

• Сегментація ризику (Risk segmentation) демонструє кластеризацію позичальників, враховуючи загальноекономічні проблеми, що негативно вплинули на фінансові можливості населення України.
 
Загалом у дослідженні взяли участь 2410 осіб, віком від 24 до 65 років.
 
Ознайомитися з вичерпними результатами дослідження можна за посиланням