Україна отримала «незадовільно» за податкові перешкоди

Україна отримала «незадовільно» за податкові перешкоди
В п’ятницю, 12 травня, за ініціативою Світового банку та інформаційною підтримкою Незалежної асоціації банків України (НАБУ) відбувся круглий стіл на тему «Непрацюючі кредити: податкові перешкоди». Експертне обговорення стосувалося визначення напрямків, по яким існують основні податкові перешкоди. А перманентні конфлікти банків з фіскальною структурою аж ніяк не сприяють розвитку банківського сектору

На захід були запрошені профільні фахівці банків – членів НАБУ, фахівці департаментів НБУ, які залучені до процесу врегулювання спірних питань оподаткування банківських операцій при продажу, списанні та переуступці прав вимоги, а також фахівці Міністерства фінансів та інші зацікавлені сторони.

Під час тривалої жвавої дискусії учасниками круглого столу було виділено низку основних податкових  перешкод, які наразі заважають банкам вирішувати проблеми з непрацюючими кредитами (НПК). А саме:

• Сумнівне виключення не знецінених кредитів з бази розрахунку лімітів, на чому Незалежна асоціація банків України неодноразово акцентувала увагу влади та громадськості;

• Сумнівна інтерпретація неприйнятності для податкових цілей переуступки небанківським установам і нерезидентам;

•  Ототожнення ДФС поняття списання за рахунок резерву та анулювання боргу;

• Відсутність публічних роз’яснень податкового законодавства з боку Міністерства фінансів.

Слід зауважити, що інтенсивність податкових перевірок значно зменшилася з 2014 року. Відомо лише про чотири перевірки великих банків, але результати двох з них оскаржуються банками в судовому процесі. Основними причинами судового оскарження результатів перевірок є неоднозначні інтерпретації податкового законодавства фіскалами та відсутність публічних узагальнюючих роз’яснень від Мінфіну.

Відповідно до міжнародних правил, за якими нещодавно почала працювати і банківська система України, непрацюючими є кредити із простроченням платежу на понад 90 днів (30 для банків), або за якими погашення боргу є малоймовірним без стягнення забезпечення. За даними НБУ, на кінець І кварталу 2017 року частка непрацюючих кредитів, інформацію про обсяги та частки яких публікуватиметься регулятором щомісяця, склала 55,1%. На таку суттєву кількість саме непрацюючих кредитів в портфелях банків накладаються податкові перешкоди, які не сприяють врегулюванню доволі складної ситуації з НПК.

За оцінками Світового банку Україна має незадовільну оцінку – 3,9 за результатами діагностики перешкод до врегулювання НПК. Натомість у Німеччини, Ірландії, Італії цей показник взагалі дорівнює нулю, тому податковий режим не є перешкодою для роботи з непрацюючими кредитами. Проте більшість європейських країн мають оцінки податкового режиму значно кращі, ніж Україна. А саме, в таких країнах як Іспанія, цей показник складає 0,9, Словенія має 1,3, Кіпр – 2, Португалія – 2,2.

Комітет НАБУ з питань оподаткування та обліку за результатами круглого столу надасть в Український філіал Світового банку матеріали для підготовки звіту до керівництва фінансового сектору Східної Європи з переліком практичних кроків щодо усунення причин податкових перешкод для врегулювання питання непрацюючих кредитів.