Україна третя в Європі і СНД за обсягом обігу готівки

Україна третя в Європі і СНД за обсягом обігу готівки
Обсяг обігу готівки в Україні поступово знижується, хоча все ще залишається одним з найвищих серед країн пострадянського простору. Про це говорила Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України (НАБУ), на засіданні Міжнародної Банківської Ради (IBC), яке вперше відбулося в Україні

Згідно з даними Національного банку за 2015 рік, співвідношення обсягу обіг готівки до ВВП, Україна з показником 14,6% випереджає лише Білорусь - 19,7% і Молдову - 15,7%. Найкращі показники виявилися у Швеції (2,2%) і Норвегії (1,9%). У сусідній Польщі співвідношення готівкової маси до ВВП майже в 2 рази менше, ніж Україні, а саме 7,5%. При цьому, як зазначив директор Міжнародного департаменту Союзу Банків Польських Павло Пнієвскі під час засідання IBC, кожен четвертий поляк не володіє банківським рахунком, а кожен третій – навіть не має платіжної картки. Більш того, рівень користування банківськими послугами в Польщі, один з найнижчих в ЄС.

Не менш цікавим виявився досвід Чехії, де протягом останніх 10 років кількість платежів з використанням карт в торгівлі зросла в чотири рази. А загальний обсяг платежів збільшився в 3,3 рази. За словами директора Представництва Міжнародної Банківської Ради в Празі Ігоря Борисова, платіжні та безконтактні дебетові карти стають все більш популярними, хоча показник обсягу обороту готівки до ВВП в Чехії набагато нижче, ніж в Польщі - 10,3%. З 2006 року загальний обсяг безготівкових платежів картами в торгових точках Чехії перевищив 92,5 млрд. євро. З них 11,7 млрд. євро становили безконтактні операції. У минулому році було зафіксовано зростання в річному обчисленні на 82%.

У чехів зростає інтерес і до так званих передплачених карток, які банки пропонують, починаючи з 2014 року. За 2 роки їх було випущено 57 тисяч. І навпаки, інтерес до кредитних карток в Чехії знизився, протягом останніх 10 років на 30%.

«Низький показник співвідношення обороту готівки в обігу до ВВП в Україні пов'язаний з тим, що українці традиційно віддають перевагу готівці, а не безготівковим розрахункам. Усталений стереотип, що оплата готівкою - це швидше і зручніше, залишається основним бар'єром для розвитку безготівкового обороту. Більш активне використання безготівкових грошей стримує і низька поінформованість громадян про безпеку транзакцій. Поступово безготівкові платежі будуть рости, хоча і не так швидко як нам хотілося», - додала Олена Коробкова.

Дійсно, позитивний тренд зростання частки безготівкових операцій протягом останніх п'яти років зберігається. У 2011 році частка безготівкових платежів з використанням карток в Україні становила лише 8,1%. За чотири роки цей показник зріс практично в чотири рази і склав 31,2% до кінця 2015 року. На думку експертів, причина в тому, що нові покоління клієнтів створюють попит на сучасні банківські сервіси, відповідно банки прагнуть впровадити інноваційні платіжні продукти, розвивати електронні платежі і їх інфраструктуру.

Проте, українські банки як і раніше надмірно завантажені операціями з готівкою, включаючи прийом комунальних платежів, зняття коштів, поповнення рахунку та грошові перекази. В результаті 89% роздрібних банківських транзакцій здійснюється готівкою через каси і банкомати, тоді як, наприклад, в США аналогічний показник становить лише 5%.

Разом з тим, безготівкові операції істотно скорочують тіньову економіку, ведуть до поступової легалізації доходів, що автоматично збільшує надходження податків до бюджету. Для зменшення частки готівкових розрахунків в економіці діє затверджена Президентом Програма комплексного реформування фінансового сектора України. Одна з головних її цілей - забезпечити розвиток безготівкового обороту і роздрібних платежів з використанням електронних платіжних засобів.

В рамках цієї програми спільними зусиллями Національного банку, НАБУ і консалтингових компаній розроблена концепція проекту Cashless economy. Він базується на чотирьох основних напрямках роботи: зниження попиту на готівку, розвитку безготівкових платежів, розвитку платіжної інфраструктури, зміна звичок людей як елементу фінансової обізнаності. Днями НБУ схвалив і презентував дорожню карту Cashless Economy, в якій прописав плани по використанню технології Blockchain в Україні. Про це повідомив у себе на сторінці Facebook радник голови Державного агентства з питань електронного уряду України Костянтин Ярмоленко.

Наступний крок - втілення самого проекту. Так, в кінці 2017 року НБУ збирається стати емітентом електронних грошей на базі технології Blockchain в рамках проекту НСП Простір. За очікуваннями регулятора така форма електронних грошей здешевить еквайринг і повинна стати альтернативою карткових платежів.

Втім, для більш активного використання безготівкових розрахунків акцент необхідно робити не тільки на розвитку інфраструктури, але також на підвищенні фінансової грамотності населення України. Тому НАБУ за підтримки міжнародних компаній на постійній основі проводить заходи і серії тренінгів.

Представники понад 20 країн Центральної та Східної Європи, які входять до складу Міжнародної Банківської Ради, вперше зустрілися в Україні, щоб поділитися досвідом та обговорити шляхи зменшення обсягу обороту готівки і протидії кіберзлочинності з платіжними картами.

Під час проведення засідання IBC, НАБУ підписала договір про партнерство і співробітництво з Асоціацією банків Чорногорії (ABM). І вже найближчим часом планується організувати ряд спільних заходів, спрямованих на пошук і вирішення актуальних для України фінансово-економічних питань.