Українські банки застерегли від нової схеми ухиляння від повернення кредитів недобросовісними позичальниками

Українські банки застерегли від нової схеми ухиляння від повернення кредитів недобросовісними позичальниками

У п’ятницю, 30 березня, в Незалежній асоціації банків України відбулася робоча нарада, за участі представників банківської спільноти. Учасники обговорили важливе питання щодо виникнення нової негативної практики для банківських установ. Зокрема, предметом розгляду стало неординарне застосування господарськими судами приписів Законів України «Про іпотеку» та «Про виконавче провадження». 
 

Представники банків заявили, що не відповідає законодавству можливість перегляду ціни продажу майна на підставі виконаної на замовлення боржника експертизи після його продажу в рамках виконавчого провадження, без оскарження виконаної у виконавчому провадженні оцінки в порядку передбаченим Законом. Також банкіри вважають неприйнятним застосування ст. 37 Закону України «Про іпотеку»  (якою передбачено позасудове набуття права власності на предмет іпотеки), в частині стягнення на користь боржника перевищення 90% вартості предмету іпотеки над розміром забезпечених іпотекою вимог при придбанні іпотекодержателем майна з прилюдних торгів.

Учасники засідання вважають, що така судова практика може потягнути за собою негативні наслідки для банків-кредиторів в цілому, зважаючи на той факт, що вартість будь-якого майна, що набуто у власність в рахунок погашення боргу, навіть в примусовому порядку, може бути в подальшому переглянута в сторону збільшення за відповідним позовом боржника. Як наслідок, банки примушуватимуть необґрунтовано зменшувати заборгованість боржників або сплачувати таким боржникам різницю вартості майна необґрунтовано встановлену постфактум.

Представники банків не погоджуються з такою позицією судів та висловлюють занепокоєння, що в разі, якщо така позиція буде підтримана судами вищих інстанцій, подібна практика може призвести до збільшення проблемного кредитного портфелю української банківської системи. Члени НАБУ сподіваються, що засідання Київського апеляційного господарського суду по справі, що заплановане на 3 квітня, відновить справедливість та покладе край розповсюдженню нової шахрайської схеми, шкідливої для української економіки.

У НАБУ переконані, що такий судовий прецедент у разі його поширення становитиме системний ризик для всіх кредиторів, призводячи до збільшення проблемного кредитного портфелю банківських установ, тобто матиме негативні наслідки для діяльності банківської системи в цілому.

Формування подібної правової позиції судами України може спричинити збитки банківським установам, погіршити платіжну дисципліну та розбалансувати фінансову систему. Наслідки вказаного судового рішення безпосередньо впливають на прогнозованість кредитно-фінансових відносин та на стабільність фінансового ринку держави.