НАБУ увійшла до складу цього органу, ініційованого Мінагрополітики за участі представників парламенту, Держгеокадастру, Нотаріальної палати України та низки об’єднань аграрного бізнесу.
Земельний штаб допомагатиме учасникам ринку сільськогосподарських земель зробити процес земельних відносин зрозумілим та ефективним.
«Українські банки на першому етапі функціонування ринку землі загалом сприймають кредитування на придбання землі як пілотний проєкт. Аж ніяк не всі, хто обробляє землю, мають право купувати її. Кількість пропозицій на продаж також обмежена, адже власники паїв здебільшого очікують на формування ціни за гектар, що відповідатиме їхнім сподіванням. Тому кількість кредитних угод для фінансування купівлі землі поки що доволі незначна», – пояснив голова Проєктного офісу НАБУ Дмитро Глінський.
Також було зазначено, що перешкодою для банків є і правова невизначеність щодо статусу таких кредитів. З огляду на те, що наразі купувати землю можуть виключно фізичні особи, деякі банки можуть сприймати ці позики як споживчі кредити. Відповідно до закону, споживчі кредити видають на цілі, не пов’язані з підприємницькою діяльністю. Однак сільськогосподарська земля призначена саме для підприємництва.
Можливість неоднозначного тлумачення норм законодавства означає для банків зайвий ризик, а ризики завжди зменшують готовність кредитувати. Тому НАБУ продовжує активно працювати над законодавчим врегулюванням цієї правової колізії та вирішенням інших проблемних питань, які стримують розвиток «земельного» кредитування.